Gjeografia e Skocisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Harta e Skocisë

Pjesa kryesore kontinentlae përbëhet nga një e treta veriore e sipërfaqes së ishullit të Britanisë së amdhe, e cila shtrihet jashtë bregdetit veri-perëndimor Europës kontinentale. Sipërfaqja e përgjithshme është 78,772 km².[1] Kufiri i vetëm tokësor i Skocisë është me Anglinë, i cili është 96 kilometra i gjatë dhe ndodhet mes lumenjve Tweed në lindje dhe Solway Firth në perëndim. Ka dalje në Oqeanin Atlantik në perëndim dhe në Detin e Veriut në lindje. Ishulli i Irlandës shtrihet vetëm 30 kilometra larg gadishulli jup-perëndimor Kintyre;[2] Norvegjia është 305 kilometra në lindje dhe Ishujt Faroe, 270 kilometra në veri.

Masa territoriale e Skocisë është kryesisht ajo e përcaktuar më 1237 nga Traktati i Jorkut mes Skocisë dhe Anglisë[3] dhe Traktati i Perthit1266 me Skocisë dhe Norvegjisë.[4] Përjashtime të rëndësishme përfshijnë Ishullin e Njeriut, e cila meqë u mor nga Anglia në shekullin e 14të tani është Varësi e Kurorës jashtë Britanisë së Madhe; grupet ishullore të Orkneyt dhe Shetlandit, të cilat janë marrë nga Norvegjia1472; dhe Berwick-upon-Tweed, e marrë nga Anglia1482.

Qendra gjeografike ndodhet shtrihet disa kilometra larg fshatit NewtonmoreBadenoch.[5] Pika më e lartë e Skocisë,, maja e malit Ben Nevis, është 1,344 metra mbi nivel të detit, kurse lumi më i gjatë në Skoci është lumi Tay, i cili është 190 km i gjatë.[6][7]

Shih dhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burime të dhënash[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Whitaker's Almanack (1991) London. J. Whitaker and Sons.
  2. ^ Munro, D (1999). Scotland Atlas and Gazetteer. Harper Collins. ff. pp1-2. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Tekst shtesë (link)
  3. ^ "Uniting the Kingdoms?" National Archives. Retrieved 2006-11-21
  4. ^ Mackie, J.D. (1969) A History of Scotland. London. Penguin.
  5. ^ Shih "faqen 'Where Are We'" Arkivuar 1 dhjetor 2005 tek Wayback Machine highlandhostel.co.uk. Retrieved 22 September 2007.
  6. ^ Keay, J. & Keay, J. (1994) Collins Encyclopaedia of Scotland. London. HarperCollins. Pages 734 and 930.
  7. ^ "Tay" Arkivuar 17 maj 2008 tek Wayback Machine Encarta. Retrieved 21 March 2008.