Gjoni (Gjonaj)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Gjoni-Gjonaj
Nënshtetësia: Shqiptar

Gjoni-Gjonaj është një mbiemr i njohur shqiptar.

Emri fillimisht rrjedh nga një familje mbretërore të familjes Jonima (Gjoni) nga lezha .

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Është mbiemr shumë i popullarizuar në mesin e krishterimi , në këto ditë janë rreth 10 mijë njerëz që mbanin këtë mbiemër, së shumti Gjoni,Gjonaj janë në rajonin përreth Shkodrës,Lezhë dhe në Ulqin. Të krishterët që konvertohen në Feja islame kanë ende Gjoni-Gjonaj mbiemrin. Shën Gjoni ose Shnjoni si "ditën e festës" (29 gusht) Gjoni, Gjonaj në Gjuha hebraike e ka kuptimin "Hiri i Zotit " Gjoni-Gjonaj e identifikua veten si "Hiri i zoti" Identifikim individual si fisnikët ose mbretëror.


Personalitete të njohura[redakto | redakto tekstin burimor]Burimi i të dhënave[redakto | redakto tekstin burimor]

http://lastnames.myheritage.com/last-name/Gjoni

http://www.fajtori.com/numratori/index.php?action=qytet&start=55710&orderby=0&qyteti=0&emri=&mbiemri=&adresa=&mblike=&emlike=