Gjuha e viçit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Heqja e lëkurës nga gjuha e zier e viçit

Gjuha e viçit (e njohur edhe si gjuha e pastër ose gjuha e kaut ) është një prerje viçi e marrë nga gjuha e lopës . Mund të zihet, turshi, piqet ose zihet në salcë. Është pjesë e shumë kuzhinave kombëtare dhe përdoret për mbushjet me taco në Meksikë dhe për sanduiçe me fytyrë të hapur në Shtetet e Bashkuara. Në Francë dhe Belgjikë shërbehet me salcën Madeira, ndërsa chrain është shoqëruesi i preferuar në kuzhinën Ashkenazi dhe atë të Europës Lindore . Gjermanët bëjnë roux të bardhë me uthull dhe kaperi, ose krem rrikë, i cili është gjithashtu i njohur në kuzhinën polake .

Gjuha e viçit ka përmbajtje të lartë yndyre, e cila kontribuon deri në 72% të përmbajtjes së saj kalorike. [1] [2] Disa vende, duke përfshirë Kanadanë dhe veçanërisht provincën e Albertës, eksportojnë sasi të mëdha të gjuhës së viçit.

Gjuhë dhe pancetë me mache

Gjuha e viçit shpesh kalohet në qepë dhe erëza të tjera dhe më pas vendoset në një tenxhere për të zier. Pasi të jetë gatuar, lëkura hiqet. Gjuha turshi përdoret shpesh sepse tashmë është me erëza. Nëse gatuhet në salcë, më vonë mund të ripërdoret si salcë për qofte ose ndonjë artikull tjetër ushqimor.

Një mënyrë tjetër e përgatitjes së gjuhës së viçit është ta përvëloni në ujë të nxehtë, t'i hiqni lëkurën dhe më pas ta piqni në furrë i bërë lëng mishi me pikëlat e tiganit.

Zakuski rus : prerje të ftohta të gjuhës të mbushura me kërpudha, djathë, arra dhe kumbulla të thata
Pjata filipinase: kare-kare, lengua me salcë të bardhë dhe pancit canton-bihon

Gjithashtu, gjuha bën pjesë në kuzhinën shqiptare, argjentinase, braziliane, bullgare (gjuhë me gjalpë), britanike, franceze, indoneziane ( semur lidah ose zierje me gjuhë viçi), italiane (gjellë tipike në Piemonte dhe Liguria ), kolumbiane, kineze (e zier), japoneze, koreane (hyeomit gui), filipinase, lituaneze, letoneze, norvegjeze, meksikane, mongole, nikaraguane, persiane (si forma të skuqura, të pjekura, të ziera dhe të ngrëna të ftohtë në një sanduiç), polake, portugeze, rumune, spanjolle, jugore afrikane, turke dhe uruguaiane.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "The Nutrition of Cow Tongue" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2017-02-17.
  2. ^ Vanovschi, Vitalii. "Beef, raw, tongue, variety meats and by-products: nutritional value and analysis". www.nutritionvalue.org (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2017-12-13.