Gjunjëzimi në Varshavë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pllakë në Varshavë që përkujton veprimin e Brandt

Gjunjëzimi në Varshavë (gjermanisht: Kniefall von Warschau dhe Warschauer Kniefall) është një shprehje e cila i referohet gjestit të Kancelarit të Gjermanisë Perëndimore Willy Brandt i cili shprehu keqardhje për viktimat e Luftës së Dytë Botërore duke u gjunjëzuar dhe duke mbajtur një minutë heshtje gjatë një vizite në një memorial të Kryengritjes së Getos së Varshavës në vitin 1970. [1]

Incidenti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ngjarja ndodhi më 7 dhjetor 1970, në Varshavë, Poloni (që atëherë ishte pjesë e Bllokut Lindor ), gjatë një vizite në një monument të Kryengritjes së Getos së Varshavës të epokës së pushtimit gjerman. Pasi vendosi një kurorë, Brandt papritur, dhe me sa duket spontanisht, u gjunjëzua. Ai qëndroi i heshtur në atë pozicion për një kohë të shkurtër (gjysmë minutë), i rrethuar nga një grup i madh personalitetesh dhe fotografësh të shtypit. [2] Brandt i kishte rezistuar në mënyrë aktive regjimit të hershëm nazist dhe e kishte kaluar pjesën më të madhe të kohës së mbretërimit të Hitlerit në mërgim . Rasti i vizitës së Brandt në Poloni në atë kohë ishte nënshkrimi i Traktatit të Varshavës midis Gjermanisë Perëndimore dhe Polonisë, duke garantuar pranimin e kufijve të rinj të Polonisë nga Gjermania. Traktati ishte një nga hapat e politikës së iniciuar nga Brandt (' Ostpolitik ') për të lehtësuar tensionet midis Perëndimit dhe Lindjes gjatë Luftës së Ftohtë.

Reagimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ne Gjermani[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Monumenti Willy Brandt në sheshin Willy Brandt në Varshavë

Në të njëjtën ditë, Brandt nënshkroi Traktatin e Varshavës, i cili njohu linjën Oder-Neisse si kufirin përfundimtar gjerman me Poloninë. Të dyja veprimet tërhoqën polemika brenda Gjermanisë, siç bëri Ostpolitik në përgjithësi, e cila mbështetej vetëm nga një shumicë e ngushtë e popullit dhe kishte opozitë brenda vetë Partisë Socialdemokrate të Brandt. Votuesit e saj kishin përfshirë një pjesë të konsiderueshme të të dëbuarve nga territoret ish-gjermane në Poloni, shumica e të cilëve u larguan për të mbështetur partitë konservatore.

Sipas një sondazhi të Der Spiegel të asaj kohe, 48% e të gjithë gjermanëve perëndimor mendonin se Gjunjëzimi (Kniefall) ishte i tepruar, 41% thanë se ishte e përshtatshme dhe 11% nuk kishin asnjë mendim. [3] Fitorja e Brandt në zgjedhjet e ardhshme, në fund të vitit 1972, ishte gjithashtu për shkak të pikëpamjes në rritje midis votuesve se Ostpolitika e Brandt, e simbolizuar nga Gjunjëzimi (Kniefall), dhe politikat e tij reformiste të brendshme po ndihmonin në rritjen e reputacionit ndërkombëtar të Gjermanisë dhe kështu duhej mbështetur. Partia e tij fitoi rezultatin më të mirë të zgjedhjeve federale ndonjëherë.

Ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Memoriali i Heronjve të Getos së Varshavës .

Ndërsa në atë kohë reagimet pozitive mund të kenë qenë të kufizuara, shfaqja e tij e përulësisë ishte një hap i vogël, por jetik në tejkalimin e boshllëqeve që kishte lënë Lufta e Dytë Botërore midis Gjermanisë dhe Evropës Lindore . Në terma historikë, Brandt fitoi shumë famë për këtë akt. Ai u emërua Personi i Vitit në Time në vitin 1970, me revistën që theksonte Gjunjëzimin (Kniefall) si një nga arsyet kryesore për njohjen e tij, [4] dhe mendohet të jetë një nga arsyet që ai mori Çmimin Nobel për Paqen në 1971.

Një monument për Willy Brandt u zbulua më 6 dhjetor 2000, në sheshin Willy Brandt në Varshavë (pranë Monumentit të Heronjve të Getos së Varshavës ) në prag të 30-vjetorit të gjestit të tij të famshëm.

Kujtimet e Brandt[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Brandt u intervistua në mënyrë të përsëritur për gjestin e gjunjëzimit dhe për motivet e tij. Më vonë ai vuri në dukje se:

( Gjermanisht ) "Am Abgrund der deutschen Geschichte und unter der Last der Millionen Ermordeten tat ich, was Menschen tun, wenn die Sprache versagt" [5]
( Përkthimi ) Në humnerën e historisë gjermane dhe nën peshën e miliona njerëzve të vrarë, unë bëra atë që bëjnë njerëzit kur gjuha dështon. [6]

Egon Bahr, një dëshmitar okular dhe mik e aleat politik i Brandt prej shumë vitesh, kujtoi në një intervistë të vitit 2010: "E vetmja gjë që ai tha ishte se në atë moment duke u përballur me shiritin, ai mendoi: Nuk mjafton vetëm vendosja e kurorës". [7]

Veprime të ngjashme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjatë një vizite në ish- burgun Seodaemun në Seul në gusht 2015, ish- kryeministri japonez Yukio Hatoyama u gjunjëzua para një guri përkujtimor si një shprehje faljeje për krimet japoneze të luftës në Luftën e Dytë Botërore . [8]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ The Nobel Peace Prize 1971 Presentation Speech (from the Nobel Prize website)
  2. ^ "Willy Brandt-'Warsaw Genuflection' (Eng&Ger Subs)". 100 Years - The Countdown - 1970 (në gjermanisht). YouTube / Zolcer TV / ZDF History. Arkivuar nga origjinali më 1 korrik 2014. Marrë më 20 shkurt 2014.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: BOT: Gjendja e adresës origjinale është e panjohur (lidhja)
  3. ^ Digitized edition of "DER SPIEGEL 51/1970" (Gjermanisht)
  4. ^ "Man Of The Year: On the Road to a New Reality" (në anglisht). 4 janar 1971. Marrë më 14 dhjetor 2022.
  5. ^ Kniefall in Warschau Arkivuar 27 shtator 2007 tek Wayback Machine (Gjermanisht) (from the willy-brandt.org website)
  6. ^ Unofficial translation of the above lines in a German interview of Brandt
  7. ^ Egon Bahr, interview in Der Tagesspiegel, Berlin, December 5, 2010, "Plötzlich flüsterte einer: Der kniet!" ("Suddenly someone whispered: He's kneeling!"). Bahr's words in German: "Er sagte nur, er habe in dem Moment, als er da vor der Schleife stand, gedacht: Bloß den Kranz niederlegen, das reicht nicht."
  8. ^ Hongo, Jun (13 gusht 2015). "Former Prime Minister Hatoyama Kneels at Wartime Prison in Seoul" (në anglisht). Wall Street Journal. Arkivuar nga origjinali më 20 nëntor 2017. Marrë më 21 nëntor 2017.{{cite news}}: Mirëmbajtja CS1: BOT: Gjendja e adresës origjinale është e panjohur (lidhja)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një kategori në Wikimedia Commons përmban dokumente multimediale për Gjunjëzimi në Varshavë.