Gniezno

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Gniezno
Qytet
noform
Pamje nga Gniezno
Stema_figura
Stema e Gnieznos
POL Gniezno flag.svg
Flamuri i Gnieznos
Vendndodhja
Gniezno is located in Polonia
Gniezno
Gniezno

Koordinatat: 52°32′V 17°36′L / 52.533°V 17.600°L / 52.533; 17.600

Administrimi
Shteti Flamuri Polonia
Kryetari i Bashkisë Tomasz Budasz
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 41 km2
Lartësia 100 m (m.n.d.)
Popullsia 69,312 banorë
Dendësia 1,707 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore CET (UTC+1)
Verore CEST (UTC+2)
Kodi Postal 62-200 – 62-210
Prefiksi (+48) 61
Targa PGN
Faqja Zyrtare www.gniezno.eu

Gniezno është qytet në qendër-perëndim të Polonisë, ndodhet rreth 50 kilometra në lindje të Poznań. Sipas regjistrimit të popullsisë më 2016, qyteti ka pasur 69.312 banorë.

Lufta e Dytë Botërore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gniezno u okupua nga ushtarët gjermanë më 11 shtator 1939 dhe u aneksua në Gjermaninë Naziste më 26 tetor 1939 pas invadimit të Polonisë dhe u bë pjesë e Reichsgau Wartheland. Qyteza u çlirua nga Ushtria e Kuqe më 21 janar 1945 dhe u kthye në Poloni.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Zustersteden". Veendam. Arkivuar nga origjinali më 6 shtator 2017. Marrë më 3 maj 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)