Gratë në Mal të Zi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Gratë në Mal të Zi njihen gjithashtu si gratë malazeze. Ata jetojnë në Mal të Zi një vend në Evropën juglindore, një rajon i njohur zakonisht si Ballkan . Ata i përkasin një grupi njerëzish të njohur si Sllavët e Jugut . [1] Një përshkrim i hershëm i grave nga Mali i Zi vjen nga një kolonë e New York Times më 5 nëntor 1880, ku gazeta thoshte se "Gruaja Malazeze merr një pjesë të barabartë të punës me burrin në punën në terren, dhe ajo bën të gjitha bartja "në lidhje me udhëtimin me hipur në kalë dhe format e tjera të transportit nga kafshët. Gazeta i përshkroi më tej ato që merreshin me thurje ose tjerrje. [2]

Karakteristikat fizike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ata janë ndër njerëzit më të gjatë në botë, lartësia mesatare e grave në Mal të Zi është 171 centimetres (67 in) [1]

Statusi në shoqëri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gratë në Mal të Zi mund të jetojnë ose në një shoqëri konservatore dhe patriarkale Malazeze ose në një shoqëri matriarkale në varësi të rajonit të vendbanimit të tyre. Në një njësi familjare që drejtohet nga një mashkull, një grua mund të veprojë si një udhëzues për burrin në lidhje me çështjet familjare. Në kohët moderne, Malazezët kanë një "qëndrim të kujdesshëm" ndaj grave të tyre. [1]

Shkalla e pjellorisë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një raport nga Banka Botërore tregon se niveli i pjellorisë (lindjet totale për një grua) në Mal të Zi ishte në rënie nga 2002 në 2010. Trendi ishte nga 1.77 në 2002, pastaj 1.68 në 2008 dhe 1.66 në 2010.

Gra të dukshme malazeze[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mbretëresha e Italisë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekzistojnë gra të dukshme në Mal të Zi në historinë e Malit të Zi . Një prej tyre ishte Elena e Malit të Zi (1873-1952), e bija e një ish-mbreti të Malit të Zi, i cili u bë Mbretëresha e Italisë . Historiani anglez Denis Mack Smith e përshkroi Elenën e Malit të Zi, veçanërisht si mbretëresha e Italisë, si gruaja më me ndikim malazez në histori; Elena e Malit të Zi ishte në gjendje të bindte burrin e saj Victor Emmanuel III, i cili ishte gjatë kohës së saj Mbret i Italisë, për të imponuar në Benito Mussolini krijimin e një Mali të Zi të pavarur, kundër dëshirave të kroatëve dhe shqiptarëve fashistë (të cilët donin të zmadhonin vendet me territoret malazeze). Nipi i saj Princi Michael i Malit të Zi kurrë nuk e pranoi kurorën e ofruar, duke u zotuar besnikëri ndaj nipit të tij mbretit Peter II të Jugosllavisë .

Mjekja e parë femër[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një tjetër grua e shquar nga Mali i Zi ishte Divna Veković (1886-1944), mjekja e parë femër në Mal të Zi. Përveç që ishte mjeke gjatë Luftës së Parë Botërore, Veković ishte gjithashtu një përkthyes humanitar dhe letrare. Si përkthyese, ajo ishte e para që përktheu Kurorën e Malit (e njohur edhe si Mali i Kurorës ) nga gjuha Malazeze në gjuhën Frënge; Kurora e Maleve është një poezi dhe shfaqje e njohur në letërsinë serbe të shkruar nga Princ-Peshkopi dhe poeti Petar II Petrović-Njegoš . Veković përkthen edhe poema të tjera si ajo e poetit serb Jovan Jovanović Zmaj . [3]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c "Montenegrin people". PANACOMP. Arkivuar nga origjinali më 3 shkurt 2014. Marrë më 18 nëntor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "Panacomp" defined multiple times with different content
  2. ^ "THE WOMEN OF MONTENEGRO" (PDF). Correspondence of the London Standard. The New York Times. Marrë më 18 nëntor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) (abstract)
  3. ^ Martinović M. and Jokanović V. "Divna Veković (1886-1944)--the first woman physician in Montenegro". Med Pregl. 59: 391–3. doi:10.2298/mpns0608391m. PMID 17140043. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)