Historia e Malit të Zi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Mali i Zi ishte një shtet i cili qe nga kohet e vjetra ishte ne fqinjësi me Shqipërinë dhe Serbinë prandaj kjo fqinjëri mund te quhet lidhje fqinjësore shtetërore. Ai ka qenë një nga shtetet e para që u shkëput nga Perandoria Osmane, nën drejtimin e Knjaz Nikollës. Mali i Zi është një shtet i ri i pavarësuar më 21 maj 2006 prandaj është një shtet me pavarësim te ri.