Jakov Milatoviq

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jakov Milatoviq
Јаков Милатовић
Milatoviq në 2023
Presidenti i Malit të Zi
Do marrë detyrën
20 maj 2023
KryeministriDritan Abazoviq
Duke pasuarMilo Gjukanoviq
 Ministri i Ekonomisë dhe Zhvillimit Ekonomik
Në detyrë
4 dhjetor 2020 – 28 prill 2022
KryeministriZdravko Krivokapiq
Paraprirë ngaDragica Sekuliq
Pasuar ngaGoran Gjuroviq
Të dhëna vetjake
U lind më7 dhjetor 1986
Titograd, RS Mali i Zi, RSF Jugosllavia
Nënshtetësiamalazeze
Partia politikePavarur (2020–2022)
Evropa tani (2022–sot)
Bashkëshortja/etMilena Milatoviq
Fëmijët3
ShkollimiUniversiteti i Malit të Zi
Universiteti i Oksfordit
PunësimiEkonomist

Jakov Milatoviq (Malazisht: Јаков Милатовић, Jakov Milatović; i lindur më 7 dhjetor 1986) është një ekonomist dhe politikan malazez. Ai u zgjodh president i Malit të Zi në vitin 2023 kur mundi Milo Gjukanoviq. Ai ishte ministër i ekonomisë dhe zhvillimit ekonomik nga viti 2020 deri në vitin 2022 në qeverinë e Zdravko Krivokapiqit. Ai është nënkryetar i lëvizjes Evropa Tani.[1]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Kush është Jakov Millatoviç, ekonomist karriere që u zgjodh president i Malit të Zi - Shqiptarja.com". shqiptarja.com. Marrë më 2023-04-03.