Helikopteri sulmues

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një Forcë Ajrore Izraelite AH-64D Apache Longbow "Saraf" e Skuadronit të 113-të

Helikopteri sulmues është një helikopter i armatosur me rolin kryesor të një avioni sulmues, me aftësinë sulmuese për të përfshirë objektiva tokësorë si këmbësoria e armikut, automjetet ushtarake dhe fortifikimet.

Helikopterët sulmues mund të përdorin armë duke përfshirë autotopa, mitralozë, raketa dhe raketa antitank si AGM-114 Hellfire. Disa helikopterë sulmues janë gjithashtu të aftë të mbajnë raketa ajër-ajër, edhe pse kryesisht për qëllime vetëmbrojtjeje kundër helikopterëve të tjerë dhe avionëve të lehtë luftarakë me fluturim të ulët.

Një helikopter sulmues modern ka dy role kryesore: të sigurojë mbështetje të drejtpërdrejtë dhe të saktë ajrore të afërt për trupat tokësore; dhe së dyti, roli antitank për të shkatërruar mjetet e blinduara të armikut të grupuar. Helikopterët sulmues përdoren gjithashtu si përcjellës mbrojtës për helikopterë të transportit, ose për të plotësuar helikopterët më të lehtë në rolet e zbulimit të armatosur. Në luftime, një helikopter sulmues parashikohet të shkatërrojë objektiva me vlerë rreth 17 herë më shumë se kostoja e tij e prodhimit përpara se të shkatërrohet.[1]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Attack helicopter", Wikipedia (në anglisht), 2022-11-29, marrë më 2022-12-22