Jump to content

Henri (njësi)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Në fizikë, dhe elektronikë, henri (simboli H) është njësi e rrjedhur e sistemit SI për induktivitetin.[1] Është emëruar sipas Joseph Henry (1797–1878), shkenctarit amerikan i cili zbuloi induksionin elektromagnetik pavarësisht, dhe në të njëjtë kohë, nga Michael Faraday (1791–1867) në Angli.[2] Permeabiliteti magneik i vakuumit është 4π×10−7 H/m (henri per meter).

Në shkallë të ndryshimit të rrymës në një qark është një amper per sekond dhe forca elektrolëvizore rezultuese është një volt, atëherë induktiviteti i qarkut është një henri. Kombinime tjera ekuivalente janë:[3]

ku

A = amperi,

C = kuloni,

F = faradi,

J = xhuli,

kg = kilogrami,

m = metri,

s = sekondi,

Wb = weberi,

T = tesla,

V = volt,

Hz = herci 

Ω = omi.

Emri "Yrneh" (emri "Henry" shikuar nga pas) thuhet se është përdorur për reluktancën, vlerën reciproke të henrit, përkufizuar si: 1 Yrneh = 1 Henry-1.[4] Kjo fjalë nuk është në Fjalorin Anglez të Oksfordit.[5]

Shënime dhe referenca

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
  1. ^ Rowlett, Russ. "How Many? A Dictionary of Units of Measurement". University of North Carolina at Chapel Hill. Arkivuar nga origjinali më 29 gusht 2016. Marrë më 13 qershor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Herbert S. Bailey, Jr. "A Princeton Companion". Arkivuar nga origjinali më 12 gusht 2011. Marrë më 13 qershor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Essentials of the SI: Base & derived units". The NIST Reference on Constants, Units and Uncertainty. National Institute of Standards and Technology. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Cardarelli, F. (2003). Encyclopaedia of Scientific Units, Weights and Measures. Their SI Equivalences and Origins. Springer. fq. 24. ISBN 978-1-4471-1122-1. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Full OED consulted online 1 March 2015