Michael Faraday

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Michael Faraday
Michael Faraday, 1842
Lindi 22 Shtator 1791(1791-09-22)
Newington Butts, Angli
Vdiq 25 Gusht 1867 (mosha 75)
Hampton Court, Middlesex, England
Vendbanimi Mbreteria e Bashkuar
Kombësia Anglez
Fusha Fizike dhe Kimi
Institucionet Royal Institution
I njohur për Faraday's law of induction
Electrochemistry
Faraday effect
Faraday cage
Faraday constant
Faraday cup
Faraday's laws of electrolysis
Faraday paradox
Faraday rotator
Faraday-efficiency effect
Faraday wave
Faraday wheel
Lines of force
Influencoi Humphry Davy
William Thomas Brande
Çmime të rëndëshishme Royal Medal (1835 & 1846)
Copley Medal (1832 & 1838)
Rumford Medal (1846)
Albert Medal (1866)
Nënshkrimi

Michael Faraday, FRS (22 shtator 1791 - 25 gusht 1867) ishte një shkencëtar anglez që ka kontribuar në fushën e elektromagnetizmit dhe elektrokimi. Zbulimet e tij kryesore përfshijnë ato të induksion elektromagnetik, diamagnetism dhe elektrolizë.

Edhe pse Faraday nivel të ulët arsimor formal, ai ishte një nga shkencëtarët më me ndikim në histori. Ajo ishte nga hulumtimet e tij në fushën magnetike rreth një dirigjent që mbante një rrymë të drejtpërdrejtë që Faraday themeluar bazën për konceptin e fushës elektromagnetike në fizikë. Faraday themeluar gjithashtu se magnetizëm mund të ndikojë në rrezet e dritës dhe se ka pasur një marrëdhënie themelore mes dy fenomeneve. Ai në mënyrë të ngjashme zbuloi parimin e induksion elektromagnetik, diamagnetism, dhe ligjet e elektrolizë. Shpikje e tij e pajisjeve elektromagnetike rrotulluese formuan themelin e teknologjisë motor elektrik, dhe kjo ishte kryesisht për shkak të përpjekjeve të tij që të energjisë elektrike u bë praktike për përdorim në teknologji. 

Si kimist, Faraday zbuloi benzinë​​, hetoi sherbet klatrat e klorit, shpiku një formë e hershme e furrë Bunsen dhe sistemin e numrave oksidimi, dhe e popullarizuar terminologji të tilla si anode, katodë, electrode, dhe jon. Faraday në fund të fundit u bë Profesor i parë dhe më kryesorja Fullerian e Kimisë në Institutin Mbretërore të Britanisë së Madhe, një pozicion të jetës. 

Faradei ishte një Experimentalist i shkëlqyer i cili përcolli idetë e tij në një gjuhë të qartë dhe të thjeshtë; aftësitë e tij matematikore, megjithatë, nuk shtrihet aq sa trigonometri apo çfarëdo, por algjebër të thjeshtë. James Clerk Maxwell mori punën e Faraday dhe të tjerët, dhe të përmbledhur atë në një grup të ekuacioneve që është pranuar si bazë e të gjitha teorive moderne të dukurive elektromagnetike. Për përdorime të Faraday të vijave të forcës, Maxwell ka shkruar se ata tregojnë Faraday "se ka qenë në të vërtetë një matematikan i një mënyrë shumë të lartë -. Njëri prej të cilit Matematikanë e së ardhmes mund të nxjerrin metoda të vlefshme dhe pjellore" SI Njësia e vëllim, të Farad, është emëruar në nder të tij. 

Albert Einstein mbajtur një pamje të Faraday në murin e tij të studimit, së bashku me fotografi të Isak Njutonit dhe James Clerk Maxwell . Fizikanti Ernest Rutherford deklaruar.; "Kur kemi parasysh madhësinë dhe shkallën e zbulimet e tij dhe ndikimin e tyre në përparimin e shkencës dhe të industrisë, nuk ka nder shumë i madh për të paguar për kujtimin e Faraday, një nga discoverers më të mëdha shkencore të të gjitha kohërave".  

Jeta Personale[redakto | redakto tekstin burimor]

Jeta e Hershme[redakto | redakto tekstin burimor]

Faraday ka lindur në Newington butts, [6] e cila tani është pjesë e London Borough e Southwark, por që ishte atëherë një pjesë periferike e Surrey [7] Familja e tij nuk ishte e mirë jashtë.; babai i tij, James, ishte anëtar i sektit Glassite e krishterimit. James Faradei lëvizur gruan e tij dhe dy fëmijët në Londër gjatë dimrit të vitit 1790 nga Outhgill në Westmorland, ku ai kishte qenë një nxënës të farkëtarit të fshatit. [8] Michael ka lindur në vjeshtën e atij viti. Të rinjtë Michael Faraday, i cili ishte i treti i katër fëmijëve, kanë vetëm arsimin e shkollës më themelore, kishte për të edukuar veten e tij. [9] Në katërmbëdhjetë vjeç ai u bë nxënës për George Riebau, një libralidhës lokale dhe librashitësit në Blandford Street. [10 ] Gjatë mësimit të profesionit të tij shtatë-vjeçare ai lexuar shumë libra, duke përfshirë Isaac Watts 'përmirësimi i Mind, dhe ai me entuziazëm zbatuar parimet dhe sugjerimet e përfshira në të. Në këtë kohë ai gjithashtu ka zhvilluar një interes në shkencë, sidomos në energji elektrike. Faradei ishte frymëzuar veçanërisht nga bisedat e librit në Kimisë nga Jane Marcet.  

Jeta e rritur[redakto | redakto tekstin burimor]

Portret i Farada-it ne vitet e tridhjeta

Në 1812, në moshën njëzet, dhe në fund të mësimit të profesionit të tij, Faraday ndjekur leksione nga kimisti i shquar angleze Humphry Davy i Institucionit Mbretërore dhe të Shoqërisë Mbretërore, dhe John Tatum, themeluesi i Shoqërisë filozofike të Qytetit. Shumë nga biletave për këto ligjërata janë dhënë për Faraday nga William Dance, i cili ishte një nga themeluesit e Shoqërisë Mbretërore të Filarmonisë. Faraday më pas i dërgoi Davy një libër treqind faqesh bazuar në shënimet që i kishte marrë gjatë këtyre ligjëratave. Përgjigja Davy ishte i menjëhershëm, lloj, dhe të favorshme. Kur Davy dëmtuar shikimin në një aksident me Trichloride azotit, ai vendosi të punësojë Faraday si një sekretar. Kur një nga asistentët e Institucionit Mbretërore, John Payne, u shkarkua, Sir Humphry Davy u kërkuar për të gjetur një zëvendësim, dhe caktoi Faraday si asistent kimike në Institucionin Mbretërore më 1 mars 1813. 

Në klasë të bazuara në shoqërinë angleze të kohës, Faradei nuk u konsiderua si një njeri i nderuar. Kur Davy të paraqitura nga një turne të gjatë të kontinentit në 1813-15, shërbëtor i tij nuk dëshironte të shkuar. Në vend të kësaj, Faradei shkoi si asistent shkencor Davy-së, dhe u pyet për të vepruar si shërbëtor Davy deri një zëvendësim mund të gjendet në Paris. Faradei ishte e detyruar të luaj rolin e shërbëtor, si dhe asistent gjatë gjithë udhëtimit. Gruaja Davy-së, Jane Apreece, nuk pranoi të trajtojë Faraday si të barabartë (duke e bërë atë të udhëtojë jashtë trajner, hani me shërbëtorët, etj), dhe e bëri Faraday në mënyrë të mjerë që ai parashikohet të kthehej në Angli vetëm dhe duke hequr dorë shkenca krejt. Udhëtimi bëri, megjithatë, t'i japë atij akses të elitës shkencore të Evropës dhe ekspozuar atë në një mori të stimulimit të ideve. [1] 

Faraday martuar Sarah Barnard (1800-1879) më 12 qershor 1821. [13] Ata u takuan me familjet e tyre në kisha Sandemanian, dhe ai e pranoi besimin e tij në mes të asamblesë Sandemanian muaj pasi ata ishin të martuar. Ata nuk patën bij. [6]

Faradei ishte një i krishterë i devotshëm; emërtimi i tij Sandemanian ishte një degë e Kishës së Skocisë. E pra, pas martesës së tij, ai shërbeu si dhjak dhe për dy mandate si një plak në shtëpinë e mbledhjeve të rinisë së tij. Kisha e tij ishte vendosur në krye Palit në fortifikatë. Kjo shtëpi takim u zhvendos në vitin 1862 në Barnsbury Grove, Islington; ky vend North London ishte ku Faraday shërbyer dy vitet e fundit të mandatit të tij të dytë si plak para dorëheqjen e tij nga posti. [14] [15] biografet e kanë vënë në dukje se "një ndjenjë të fuqishme të unitetit të Perëndisë dhe të natyrës mbytur jetën e Faraday-s dhe të punojnë ".

Jeta e mevonëshme[redakto | redakto tekstin burimor]

Michael Faraday ne vitin 1861

Në qershor 1832, Universiteti i Oksfordit dhënë Faraday një Doktor i Ligjit Civil shkallë (të nderit). Gjatë jetës së tij, Faradei refuzuar një kalorësi dhe dy herë refuzoi t'u bërë President i Shoqërisë Mbretërore. Faraday u zgjodh anëtar i jashtëm i Akademisë Mbretërore suedeze e Shkencave në vitin 1838, dhe ishte një nga tetë anëtarët e huaj të zgjedhur në frëngjisht Akademia e Shkencave në 1844.

Në vitin 1848, si rezultat i përfaqësive nga Princi bashkëshorte, Michael Faraday u dha një hir dhe favor shtëpi në Gjykatën Hampton në Middlesex, pa të gjitha shpenzimet ose mirëmbajtje. Kjo ishte Shtëpia e Master Mason, e quajtur më vonë Faraday House, dhe tani No.37 Hampton Court Road. Në 1858 Faraday në pension për të jetuar atje. [18]

Kur u pyet nga qeveria britanike për të këshilluar mbi prodhimin e armëve kimike për përdorim në Luftën e Krimesë (1853-1856), Faradei nuk pranoi të marrë pjesë duke përmendur arsye etike. [19]

Faraday vdiq në shtëpinë e tij në Burgun Hampton më 25 gusht 1867 të moshës 75 vjeç e 11 muaj. [20] Ai e kishte kthyer më parë poshtë varrimit në Westminster Abbey, por ai ka një pllakë përkujtimore atje, pranë varrit Isaac Newton 's. Faradei ishte varrosur në (jo-Anglikane) seksioni të Highgate Varreza e disidentëve. Hirshfeld mban në biografinë e tij se Faradei ishte debilitated nga një ndarje mendore në fund të jetës së tij dhe nuk ishte në gjendje për të kryer ndonjë hulumtim më kuptimplotë.


Arritjet shkencore[redakto | redakto tekstin burimor]

Kimi[redakto | redakto tekstin burimor]

Puna e hershme Faradeit kimike ishte si asistent Humphry Davy. Faradei ishte i përfshirë në mënyrë të veçantë në studimin e klorit; ai zbuloi dy komponimet reja të klorit dhe karbonit. Ai gjithashtu i kryer eksperimentet e para përafërt për përhapjen e gazrave, një fenomen që ishte i pari vuri në dukje nga John Dalton. Rëndësia fizike e këtij fenomeni ishte shpallur më të plotë nga Thomas Graham dhe Joseph Loschmidt. Faraday sukses në liquefying disa gazeve, hetuar lidhjeve të çelikut, dhe prodhuar disa lloje të reja të qelqit të destinuara për qëllime optike. Një mostër e një nga këto gota të rënda pas u bë historikisht të rëndësishme; kur xhami është vendosur në një fushë magnetike Faraday përcaktohet rrotullimin e avionit e polarizimit të dritës. Ky ekzemplar ishte edhe substanca e parë gjeti që do të neveriten nga polet e një magnet. 

Faraday shpikur një formë e hershme të asaj që ishte për t'u bërë ndezjes Bunsen, e cila është në përdorim praktik në laboratorët shkencorë nëpër botë si një burim të përshtatshëm të ngrohjes. [21] [22] Faradei punuar gjerësisht në fushën e kimisë, zbuluar substancave kimike të tilla si benzinë ​​(të cilën ai e quajti bicarburet e hidrogjenit), dhe liquefying gazeve të tilla si klor.Lëngëzim i gazeve ndihmoi për të vendosur se gazrat janë avujt e lëngjeve që posedojnë një pikë shumë të ulët e vlimit, dhe i dha një bazë më të fuqishme në konceptin e bashkimit molekulare. Në 1820 Faraday raportuar sintezën e parë të komponimeve të bëra nga karboni dhe klori, C2Cl6 dhe C2Cl4, dhe botoi rezultatet e tij vitin e ardhshëm. [23] [24] [25] Faradei përcaktuar edhe përbërjen e sherbet klorit klatrat, e cila kishte qenë zbuluar nga Humphry Davy në vitin 1810. [26] [27] Faradei është gjithashtu përgjegjës për të zbuluar ligjet e elektrolizë, dhe për popullarizimin terminologji të tilla si anode, katodë, electrode, dhe jon, kushtet e propozuara në pjesë të madhe nga William Whewell. 

Faradei ishte i pari për të raportuar atë që më vonë u quajt nanoparticles metalike. Në 1847 ai zbuloi se pronat optike e koloide ari ndryshonte nga ato të korresponduese metalit pjesa më e madhe. Kjo ishte ndoshta vëzhgimi i parë raportuar nga efektet e madhësisë kuantike, dhe mund të konsiderohet të jetë lindja e nanoscience. [28]

Elektricitet dhe magnetizëm[redakto | redakto tekstin burimor]

Faraday është i njohur mirë për punën e tij në lidhje energjisë elektrike dhe magnetizëm. Eksperimenti i tij i parë i regjistruar ishte ndërtimi i një grumbull voltës me shtatë monedha të ha'penny, bërë pirg së bashku me shtatë disqe të bilancit të zinkut, dhe gjashtë copa letre lagur me ujë të kripur. Me këtë grumbull ai dekompozuar sulfat e magnezi (letër e parë për Abbott, 12 korrik 1812). 

Një nga Faraday 1831 eksperimenteve të demonstrojnë induksion. Bateria lëngshme (djathtas) dërgon një aktuale elektrike nëpër spirale të vogël (A). Kur ai është lëvizur në ose nga bobina e madhe (B), fushë magnetike saj shkakton një tension çastit në bobinë, që është zbuluar nga galvanometër (G).

Në 1821, menjëherë pas fizikanti danez Hans Kristian dhe kimist Orsted zbuloi fenomenin e elektromagnetizmit, Davy dhe shkencëtar britanik William Hyde Wollaston u përpoq, por dështoi, për të hartuar një motor elektrik. [2] Faradei, duke diskutuar problemin me dy burrave , vazhdoi për të ndërtuar dy pajisje për të prodhuar atë që ai e quajti "rrotullimi elektromagnetike". Një nga këto, tani i njohur si motor homopolar, shkaktoi një lëvizje të vazhdueshme rrethore që ishte shkaktuar nga forca magnetike rrethore rreth një tel që zgjatet në një pishinë të merkurit ku ishte vendosur një magnet;teli më pas do të rrotullohen rreth magnetit nëse furnizohen me aktuale nga një bateri kimike. Këto eksperimente dhe shpikje formuan themelin e teknologjisë moderne elektromagnetike. Në zemërim e tij, Faradei publikuar rezultatet pa pranuar veprën e tij me ose Wollaston ose Davy. Polemika rezultuar në kuadër të Shoqërisë Mbretërore të tendosura marrëdhëniet e tij me mentor Davy dhe mund të ketë kontribuar në caktimin Faraday në aktivitete të tjera, të cilat për pasojë penguar përfshirjen e tij në kërkimin elektromagnetike për disa vjet. [30] [31]

Nga zbulimin e tij të parë në 1821, Faradei vazhdoi punën e tij laboratorike, duke eksploruar pronat elektromagnetike e materialeve dhe zhvillimin e përvojën e nevojshme. Në 1824, Faradei ngritur pak kohë deri një qark për të studiuar nëse një fushë magnetike mund të rregulluar rrjedhjen e një aktuale në një teli ngjitur, por ai gjeti asnjë lidhje të tillë. [32] Ky eksperiment ndjekur punë të ngjashme kryer me dritë dhe magnet tre vjet më parë dritë që dha rezultate identike. [33] [34] Gjatë shtatë viteve të ardhshme, Faradei shpenzuar shumë nga koha e tij përsosje recetë e tij për të cilësisë optik (rëndë) qelqi, borosilicate e plumbit, [35] të cilën ai e ka përdorur në studimet e tij të ardhshme lidh . me magnetizmin [36] Në kohën e tij të lirë, Faradei vazhduar botuese punën e tij eksperimentale në optikë dhe Elektromagnetizmi; ai i kryer korrespondencë me shkencëtarë të cilin ai e kishte takuar në udhëtimet e tij nëpër Evropë me Davy, dhe që ishin gjithashtu duke punuar në elektromagnetizmit. [37] Dy vjet pas vdekjes së Davy, në vitin 1831, ai filloi serinë e tij të madh eksperimentesh, në të cilën ai e zbuluar induksion elektromagnetik, duke shënuar në ditarin e tij laborator më 28 tetor 1831 ai ishte; "duke e bërë shumë eksperimente me magnet të madh të Shoqërisë Mbretërore

Zbulim i madh Faraday erdhi kur ai përfundoi dy mbështjellje izoluar prej teli rreth një unazë hekuri, dhe gjeti se me kalimin e një aktuale nëpër një spirale një i tanishëm i çastit është i detyruar në spirale tjetër. [2] Kjo dukuri është e njohur tani si induksionit reciprok. [39 ] aparat rrjet-spirale hekuri është ende në shfaqje në Institucionin Royal. Në eksperimentet e mëvonshme, ai zbuloi se në qoftë se ai lëvizur një magnet përmes një lak prej teli një aktuale elektrike rrodhi në atë tel.Aktuale gjithashtu rrodhi nëse lak është lëvizur mbi një magnet stacionare. Demonstratat e tij e themeluar që një fushë magnetike ndryshon prodhon një fushë elektrike; kjo lidhje ishte modeluar matematikisht nga James Clerk Maxwell si ligji Faraday-së, e cila më pas u bë një nga katër ekuacionet Maxwell, dhe të cilat kanë nga ana evoluar në përgjithësimin e njohur sot si fushën e teorisë. Faraday më vonë do të përdorë parimet që ai kishte zbuluar për të ndërtuar dinamo elektrike, paraardhësi i gjeneratorë të energjisë moderne dhe motor elektrik. 

Në 1832, ai përfundoi një seri eksperimentesh që kanë për qëllim hetimin karakterin e rëndësishëm të energjisë elektrike; Faraday përdorur "statik", bateri, dhe të "energjisë elektrike të kafshëve" të prodhuar e fenomenit të elektrostatike tërheqëse, elektrolizë, magnetizëm, etj Ai arriti në përfundimin se, në kundërshtim me mendimin shkencor të kohës, ndarjet mes "llojeve" të ndryshme të energjisë elektrike ishin të gënjeshtërt. Faraday në vend [2] propozoi se vetëm një "energji elektrike" i vetëm ekziston, dhe duke ndryshuar vlerat e sasisë dhe intensitetit (aktuale dhe tensionit) do të prodhojnë grupe të ndryshme të fenomeneve.

Afër fundit të karrierës së tij, Faradei propozoi se forcat elektromagnetike shtrihet në hapësirën e zbrazët rreth përçuesit. Kjo ide u hodh poshtë nga shkencëtarët të tij, dhe Faraday nuk jetoi për të parë pranimin eventual të propozimit të tij nga komuniteti shkencor. Koncepti Faradeit e vijave të fluksit që vijnë nga organet e ngarkuara dhe magnet siguruar një mënyrë për të kujtoj fushat elektrike dhe magnetike; se modeli konceptual ka qenë vendimtare për zhvillimin e suksesshëm të pajisjeve elektromekanike që dominuan inxhinieri dhe industrisë për pjesën e mbetur të shekullit të 19.

Diamagnetizmi[redakto | redakto tekstin burimor]

Në 1845, Faradei zbuluar se shumë materiale të shfaqin një neveri të dobët nga një fushë magnetike.: Një fenomen ai e quajti diamagnetism [41] 

Faraday gjithashtu zbuloi se avioni i polarizimit të dritës linearisht të polarizuar mund të ndërrohen nga zbatimi i një fushë magnetike të jashtëm përafruar me drejtimin në të cilën drita është në lëvizje. Kjo tashmë është quajtur efektin e Faraday. Ai shkroi në fletoren e tij: "Unë kam pasur sukses më në fund në ndriçues një kurbë magnetike apo vijës së forcës dhe në magnetising një rreze dritë". [42]

Më vonë në jetën e tij, në vitin 1862, Faradei përdorur një spektroskopin për të kërkuar për një ndryshim të ndryshme të dritës, ndryshimi i vijave spektrale nga një fushë magnetike aplikuar.Pajisjet në dispozicion të tij ishte, megjithatë, të pamjaftueshme për përcaktimin përfundimtar të ndryshimit fantazme. Pieter Zeeman më vonë përdorur një aparat të përmirësuar për të studiuar të njëjtin fenomen, botuar rezultatet e tij në 1897 dhe marrë çmimin Nobel vitin 1902 në Fizikë për suksesin e tij. Si në 1897 letër e tij [43] dhe fjalimin e tij të pranimit të Nobel, [44] Zeeman bërë referencë në punën e Faraday-së.

Kafazi i Faraday-it[redakto | redakto tekstin burimor]

Në punën e tij në energji elektrike statike, eksperimenti Faradeit kovë me akull treguar se akuza banuar vetëm më e jashtme e një dirigjent të akuzuar, dhe të ngarkuar të jashtme nuk kishte asnjë ndikim në asgjë të mbyllur brenda një dirigjent. Kjo është për shkak se akuzat e jashtme të rishpërndarë të tilla që fushat e brendshme për shkak të tyre të anulluar. Ky efekt mbrojtur është përdorur në atë që është e njohur tani si një kafaz Faraday. 

Institucioni Royal dhe shërbimet publike[redakto | redakto tekstin burimor]

Faradei kishte një lidhje të gjatë me Institucionin Mbretërore të Britanisë së Madhe. Ai u emërua Asistent Superintendent i Dhomës së Institucionit Mbretërore në 1821. [45] Ai u zgjodh anëtar i Shoqërisë Mbretërore në 1824. [6] Në vitin 1825, ai u bë Drejtor i Laboratorit të Institucionit Mbretërore. [45] gjashtë vjet më vonë, në 1833, Faradei u bë Profesor i parë Fullerian i Kimisë në Institutin Mbretërore të Britanisë së Madhe, një pozitë për të cilën ai është emëruar për jetën pa detyrimin për të dhënë leksione. Sponsor dhe mentor i tij ishte John 'Mad Jack' Fuller, i cili krijoi pozicion në Institucionin Royal për Faraday. 

Përtej hulumtimet e tij shkencore në fusha të tilla si kimi, energji elektrike, dhe magnetizëm në Institucionin Royal, Faradei ka ndërmarrë të shumta, dhe shpesh shumë kohë, projektet e shërbimit për ndërmarrje private dhe qeveria britanike. Kjo punë përfshinte hetimet e shpërthimeve në minierat e qymyrit, duke qenë një dëshmitar ekspert në gjykatë, dhe së bashku me dy inxhinierë nga Shans Vëllezërit c.1853, përgatitjen e qelqi me cilësi të lartë optik, i cili është kërkuar nga fatit për lighthouses saj. Në 1846, së bashku me Charles Lyell, ai prodhuar një raport të gjatë dhe të detajuar mbi një shpërthim të rëndë në minierë qymyrguri në Haswell County Durham, i cili vrau 95 minatorë. Raporti i tyre ishte një hetim i përpiktë i mjekësisë ligjore dhe tregoi se pluhuri qymyr kontribuar në ashpërsia e shpërthimit. Raporti duhet të ketë paralajmëruar pronarët e qymyrit e rrezikut të shpërthimeve të pluhurit qymyrit, por rreziku u injoruar për më shumë se 60 vjet, deri në Senghenydd minierë qymyrguri Disaster të vitit 1913.

Si një shkencëtar i respektuar në një komb me interesa të forta detare, Faradei shpenzuar sasi të gjerë të kohës në projekte të tilla si ndërtimin dhe funksionimin e shtëpive të lehta dhe mbrojtjen e fundeve të anijeve nga korrozioni. Punëtori i tij ende qëndron në Trinity vozë mbi ujë skelë mbi Zinxhiri dhe vozë mbi ujë Store, pranë far vetëm të Londrës, ku ai i kryer eksperimentet e para në ndriçim elektrik për lighthouses. [46]

Faradei ishte gjithashtu aktiv në atë që tani do të quhet shkencë e mjedisit, ose inxhinieri. Ai hetuar ndotjes industriale në Swansea dhe u konsultuar për ndotjen e ajrit në Mint Mbretërore. Në korrik 1855, Faradei ka shkruar një letër për The Times në temën e gjendjes faull të lumit Thames, e cila rezultoi në një karikaturë shpesh-ribotuar në Punch. (Shih gjithashtu që duhma e Madhe.)

Faraday ndihmuar me planifikimin dhe gjykimit të ekspozitave për Ekspozitën e Madhe të 1851 në Londër. Ai gjithashtu këshilloi Galeria Kombëtare në pastrimin dhe mbrojtjen e mbledhjen e saj të artit, dhe shërbeu në Komisionin Kombëtar Galeria Site në 1857. [47]

Edukimi ishte një tjetër e zonave të Faraday të shërbimit; ai leksione mbi këtë temë në vitin 1854 në Institucionin Royal, dhe në 1862 ai u shfaq përpara një Komisioni Shkollave Publike për të dhënë pikëpamjet e tij mbi arsimin në Britaninë e Madhe. Faraday ndërhyri edhe në negativisht në magjepsje e publikut me tavolinë-kthese, hipnozë, dhe seanca, dhe në duke vepruar kështu dënuar si sistem arsimor të vendit publikun dhe. [48]

Para tij ligjërata të famshme të Krishtlindjeve, Faradei mbajti leksione për kimi filozofike Shoqëria e Qytetit 1816-1818 në mënyrë që të definohen më tej cilësinë e leksioneve të tij. [49] Mes 1827 dhe 1860 në Institucionin Royal në Londër, Faradei dha një seri nëntëmbëdhjetë Krishtlindjeve leksione për të rinjtë, një seri e cila vazhdon edhe sot. Objektivi i Faradeit ligjëratave Krishtlindjeve ishte për të paraqitur shkencën për publikun e gjerë në shpresën e tyre frymëzues dhe gjenerimin e të ardhurave për Institucionin Royal. Ata ishin ngjarje të rëndësishme në kalendarin sociale mes zotërinjtë Londrës. Gjatë rrjedhës së disa letra për shokun e tij të ngushtë Benjamin Abbott, Faraday paraqiti rekomandimet e tij në artin e nga leksionet: Faraday shkroi "një flakë duhet të ndezur në fillim dhe mbahet gjallë me shkëlqim palodhur deri në fund" [50] Leksionet e tij. ishin të lumtur dhe të mitur, i pëlqej mbushjen flluska sapun me gazrave të ndryshme (për të përcaktuar nëse janë apo jo ata janë magnetike) para shikuesve të tij dhe të mrekulluar në ngjyrat e pasur e dritave të polarizuara, por leksionet ishin gjithashtu të thellë filozofike. Në leksionet e tij ai u bëri thirrje audienca e tij të marrin në konsideratë mekanizmin e eksperimenteve të tij: "ju e dini shumë mirë se akull gjithandej mbi ujë. . . Pse noton akull? . Mendoni se, dhe philosophise "[51] Subjektet e tij ishin: 

 • 1827 Kimi
 • 1829 Elektrike 
 • 1832 Kimi 
 • 1835 Elektrike 
 • 1837 Kimi 
 • 1841 bazat e Kimisë 
 • 1843 Parimet e para të Energjisë Elektrike 
 • 1845 bazat e Kimisë 
 • 1848 Historia Kimike e një qiri 
 • 1851 Forcat tërheqëse 
 • 1852 Kimi 
 • 1853 voltës Elektrike 
 • 1854 Kimi e djegies 
 • 1855 Të Prona dallues të Metale Përbashkëta 
 • 1856 Forcat tërheqëse 
 • 1857 Static Elektrike 
 • 1858 metalike Prona Të 
 • 1859 Forcat e ndryshme të materies dhe marrëdhëniet e tyre me njëri-tjetrin 
 • 1860 Historia Kimike e një qiri  

Perkujtimet[redakto | redakto tekstin burimor]

Një statujë e Faraday qëndron në Savojës Vendi, Londër, jashtë Institucionit të Inxhinierisë dhe Teknologjisë. Gjithashtu në Londër, Michael Faraday Memorial, projektuar nga arkitekti brutale, Rodney Gordon dhe ka përfunduar në vitin 1961, është në Elephant & Castle sistemin rrotullues, pranë vendlindja e Faraday-së në Newington butts. Faraday Shkolla është e vendosur në Trinity vozë mbi ujë skelë ku punëtori i tij ende qëndron mbi Zinxhiri dhe vozë mbi ujë Store, pranë far vetëm të Londrës. [52] 

Faradei Xhennete është një park i vogël në WALWORTH, Londër, jo larg nga vendlindja e tij në Newington butts. Ky park shtrihet në repartin e këshillit lokal të Faraday në London Borough e Southwark. Shkolla fillore Michael Faraday ndodhet në Estate Aylesbury në WALWORTH. [53]

Një ndërtesë në Londër Universitetin e Jugut Bank, e cila pret departamentet inxhinierike elektrike të Institutit është quajtur Faraday Wing, për shkak të afërsisë me vendlindjen e Faraday-së në Newington butts. Një sallë në Universitetin Loughborough u emërua pas Faraday në vitin 1960. Pranë hyrjes në sallë ngrënie e saj është një hedh bronzi, e cila përshkruan simbolin e një transformator elektrik, dhe brenda ka varet një portret, si në nder Faradeit. Një ndërtesë tetë-histori në Universitetin e shkencës dhe inxhinierisë kampus Edinburgut është quajtur për Faraday, siç është një sallë e ndërtuar kohët e fundit e akomodimit në Universitetin Brunel, ndërtesën kryesore të inxhinierisë në Universitetin Swansea, dhe ndërtimin mësimore dhe eksperimentale fizikës në Universitetin e Northern Illinois . Ish UK Faraday Station në Antarktidë është emëruar pas tij.

Streets quajtur për Faraday mund të gjendet në shumë qytete Britanike (për shembull, në Londër, Fife, Swindon, Basingstoke, Nottingham, Whitby, Kirkby, Crawley, Newbury, Swansea, Aylesbury dhe Stevenage), si dhe në Francë (Paris), Gjermani (Berlin -Dahlem, Hermsdorf), Kanada (Quebec, Deep River, Ontario, Ottawa, Ontario), dhe Shtetet e Bashkuara (Reston, Virginia).

Një Shoqëria Mbretërore e Arteve pllakë blu, zbuluar në 1876, përkujton Faraday në 48 Blandford Street në rrethin Marylebone të Londrës. [54] Nga viti 1991 deri në vitin 2001, fotografia Faradeit paraqitur në faqën e pasme të Seria E 20 £ kartëmonedhave të emetuara nga Banka e Anglisë. Ai u shfaq duke zhvilluar një ligjëratë në Institucionin Royal me aparatin shkëndijë Magneto-elektrike. [55] Në vitin 2002, Faradei u rendit numri 22 në listën e BBC-së nga 100 britanikë Greatest pas një votimi të UK-gjerë. [56]

Instituti Faraday për Shkencë dhe Fesë derivon emrin e vet nga shkencëtar, i cili e pa besimin e tij si pjesë integrale e studimin e tij shkencor.Logo e Institutit bazohet edhe në zbulimet e Faraday-s. Ajo u krijua në vitin 2006 nga një grant $ 2.000.000 nga Fondacioni Templeton John për të kryer kërkime akademike, për të nxitur të kuptuarit e ndërveprimit ndërmjet shkencës dhe fesë, dhe të angazhohen të kuptuarit e publikut në të dyja këto fusha subjekt. [57] [58]

Jeta dhe kontributet në electromagnetics Faradeit ishte tema kryesore e episod e dhjetë të seri 2014 dokumentar shkenca amerikan, Cosmos:. Një hapësirë-kohës Odyssey, e cila u transmetua në Fox dhe Geographic Channel Kombëtare [59]

==
Bibliografia == 

Libra Faraday-së, me përjashtim të manipulim Kimike, ishin koleksionet e letrave shkencore apo transkriptimit të ligjëratave. [60] Që nga vdekja e tij, ditar Faradeit është botuar, si kanë disa vëllime të mëdha të letrave të tij dhe ditarin e Faraday-së nga udhëtimet e tij me Davy në 1813-1815. 

Faraday, Michael (1827). Manipulimi kimike, Duke qenë Udhëzime të Studentëve në Kimi. John Murray. Ed 2. 1830, 3 ed. 1842

Faraday, Michael (1839, 1844). Hulumtimet eksperimentale në Energjinë Elektrike, vëll. i. dhe ii .. Richard John dhe Edward Taylor. ; vol. iii. Richard Taylor dhe Francis William, 1855 

Faraday, Michael (1859). Hulumtimet eksperimentale në Kimi dhe Fizikë. Taylor dhe Francis. ISBN 0-85066-841-7

Faraday, Michael (1861). W. Crookes, ed. Një kurs i Gjashtë ligjërata mbi historinë Kimike e një qiri. Griffin, Bohn & Co ISBN 1-4255-1974-1

Faraday, Michael (1873). W. Crookes, ed. Në Forcat e ndryshme në natyrë. Chatto dhe Windus. 

Faraday, Michael (1932-1936). T. Martin, ed. Ditari. ISBN 0-7135-0439-0. - Botuar në tetë vëllime; shih edhe botimin e ditarit Faradeit 2009 

Faraday, Michael (1991). B. Bowers dhe L. Symons, ed. Kuriozitet Satisfyed Perfectly: Udhëtime Faraday-së në Evropë 1813-1815. Institucioni i Inxhinierëve elektrike. 

Faraday, Michael (1991). F. A. J. L. James, ed.Korrespondenca e Michael Faraday 1. INSPEC, Inc ISBN 0-86341-248-3. - Volumi 2, 1993; vëllimi 3, 1996; Vëllimi 4, 1999 

Faraday, Michael (2008). Alice Jenkins, ed. Ushtrimet mendor Michael Faraday-së: Një Rrethi Artizanal Ese në të Regjencës Londër. Liverpool, UK: University Press Liverpool. 

Kursi i gjashtë leksione mbi forcat e ndryshme të materies, dhe marrëdhëniet e tyre në çdo Londër tjetër; Glasgow: R. Griffin, 1860. 

Lëngëzim i Gazeve, Edinburgh: WF balta, 1896. 

Letrat e Faraday dhe Schoenbein 1836-1862. Me shënime, komente dhe referenca për letrat bashkëkohore Londër:. Williams & Norgate 1899 (edicioni Digital nga Biblioteka Universitare Düsseldorf dhe Shtetit)