Hidroksidi i litiumit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Hidroksidi i litiumit () është komponim inorganik. Është substancë kristalore me ngjyrë të bardhë, tretet mirë në ujë, por vështirë në etanol. Gjendet në formë anhidri dhe njëhidrati (LiOH•H2O), që të dyja baza të forta. Është baza më e dobët nga hidroksidet e metaleve alkaline.

Hidroksidi i litiumit
Vetitë
Formula kimike:
LiOH
Masa molare:
23.95 g/mol
Duket:
Kristal me ngjyrë të bardhë, pa erë
Dendësiteti:
1.46 g/cm3
Pika e shkrirjes:
462 °C
Pika e vlimit:
924 °C
Tretshmëria në ujë:
12.7 g/100 mL (në 0 °C)
17.5 g/100 mL (në 100 °C)[1]

Përfitimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hidroksidi i litiumit përfitohet në reaksionin mes karbonatit të litiumit dhe hidroksidit të kalciumit:[2]

+ +

Struktura e hidroksidit të litiumit

Në laborator, hidroksidi i litiumit përfitohet nga bashkëveprimi i ujit me litium ose me oksid litiumi:

+ +
+

Përdorimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hidroksidi i litiumit përdoret në sistemin e pastrimit të gazit të frymëmarrjes tek anijet kozmike e nëndetëset për ta larguar dioksidin e karbonit nga gazi i nxjerrë duke liruar karbonatin e litiumit dhe ujin.[3]

+ +

Çmimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në 2012, çmimi i hidroksidit të litiumit ishte rreth 5,000 deri 6,000 dollarë amerikanë për ton.[4]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ky artikull nga Kimia është i cunguar. Ti mund të ndihmosh Wikipedian duke e përmirësuar këtë artikull.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stampa:RubberBible87th
  2. ^ Wietelmann, U; Bauer, RJ (2000). "Lithium and Lithium Compounds". Ullmann's Encyclopedia of Industrial Chemistry. doi:10.1002/14356007.a15_393. ISBN 3-527-30673-0. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Jaunsen, J.R. (1989). "The Behavior and Capabilities of Lithium Hydroxide Carbon Dioxide Scrubbers in a Deep Sea Environment". US Naval Academy Technical Report. USNA-TSPR-157. Arkivuar nga origjinali më 24 gusht 2009. Marrë më 2008-06-17. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "Lithium Prices 2012". investingnews.com. Investing News Network. Arkivuar nga origjinali më 11 mars 2018. Marrë më 12 prill 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)