Hisen Ramadani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Hisen Ramaadani është një politikan shqiptar nga Republika Socialiste e Maqedonisë.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai u lind më 3 janar 1933 në fshatin Pirok të Tetovës. U diplomua në Shkollën e Lartë të Shkencave Politike në Beograd . Një kohë ishte drejtor i një shkolle fillore dhe këshilltar arsimor në Zyrën e Qarkut për shkolla në Tetovë . Është anëtar i MKP-së, anëtar i Komitetit Komunal të MKP-së në fshatin Zherovan dhe i Komitetit të Lagjes së MKP-së në Tetovë. Më vonë ai u bë anëtar i Komitetit Qendror të Partisë Komuniste të Maqedonisë, anëtar i Komitetit Ekzekutiv të Komitetit Qendror të Partisë Komuniste të Maqedonisë, përfaqësues në Kuvendin e SRM-së dhe RSFJ-së . Është anëtar i redaksisë së gazetës “Komunist”. Nga viti 1978 deri në vitin 1982 ka qenë anëtar i Këshillit Ekzekutiv të SRM-së, ndërsa nga viti 1982 deri në vitin 1986 ka qenë anëtar i KQ të KPJ-së. Pas shpërbërjes së Jugosllavisë, ai u bashkua me Partinë e Intelektualëve Shqiptarë dhe ishte përfaqësues në Kuvendin Popullor të Republikës së Maqedonisë [1] . Ai vdiq më 4 janar 2012 në qytetin e Shkupit.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Хисен Рамадани" (në maqedonisht). Собрание на Република Македонија. Marrë më 1 ноември 2009. {{cite web}}: Shiko vlerat e datave në: |access-date= (Ndihmë!)