Zherovjani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Zherovjan
Жеровјане
Fshat
Popullsia
 • Gjithsej914
{{{postal_code_type}}}
1221
TargatTE

Zherovjani (maqedonisht: Жеровјане) është fshat shqiptar që shtrihet në komunën e Bogovinës, në Republikën e Maqedonisë.

Xhamia në qendër të Fshatit Zherovjan


Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Posta

Ne fsh.Zherovjan per shkak te pozites gjeografike,reth autostrades ka shum fabrika dhe firma ndertimtarie dhe biznese te ndryshme.

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Egziston salla sportive Liria ku e posedon njeri nder klubet me te vjetra volejbollistike ne Maqedoni drejtuar nga trajneri Hakik Ferati

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Simboli i Fshatit Zherovjan
Stacioni Hekurudhor

Ky fshat ka histori ne vete.Eshte nje nder fshatrat me te vjeter ne rethine.Emri i pare eshte BADOVINE dhe ne 100 vitet e fundit ka filluar te thiret Zherovjan.Ka qene fshat kyesisht me popullsi maqedone dhe shqiptar ordodoks mirepo me kalimin e kohes maqedonasit shperngulen nga fshati kurse shqiptaret jan te fese islame dhe me etnicitet te paster shqiptar.Eshte fshat ardhacak qe do me thene se shumica e tanishme e fshatit jane te ardhur nga fshatrat e tjer apo malsor ashtu qe kane ardhur ne fshatin zherovjan.

Sporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Amblema e klubit të volejbollit Liria

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]