Zherovjani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Zherovjan
Жеровјане
Fshat
noform
Vendndodhja
Zherovjan is located in Maqedonia e Veriut
Zherovjan
Zherovjan
Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia e Veriut
Rajoni Pollog
Komuna Bogovinë
Të dhëna dhe statistika
Krahina etnografike-
gjeografike
Pollogu i Poshtëm
Lartësia 456 m (m.n.d.)
Zona Kohore CET(UTC+1)
Verore CEST(UTC+2)
Kodi Postal 1221
Prefiksi (+389) 044
Targa TE
Koordinatat 41° 55′ 00″ Veri

20° 57′ 00″ Lindje

Popullsia 914 banorë (2002)

Zherovjani (maqedonisht: Жеровјане) është fshat shqiptar që shtrihet në komunën e Bogovinës, në Republikën e Maqedonisë.

Xhamia në qendër të Fshatit Zherovjan


Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Žerovjane-firma.JPG
Posta

Ne fsh.Zherovjan per shkak te pozites gjeografike,reth autostrades ka shum fabrika dhe firma ndertimtarie dhe biznese te ndryshme.

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Žerovjane.. (2).JPG

Egziston salla sportive Liria ku e posedon njeri nder klubet me te vjetra volejbollistike ne Maqedoni drejtuar nga trajneri Hakik Ferati

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Simboli i Fshatit Zherovjan
Stacioni Hekurudhor

Ky fshat ka histori ne vete.Eshte nje nder fshatrat me te vjeter ne rethine.Emri i pare eshte BADOVINE dhe ne 100 vitet e fundit ka filluar te thiret Zherovjan.Ka qene fshat kyesisht me popullsi maqedone dhe shqiptar ordodoks mirepo me kalimin e kohes maqedonasit shperngulen nga fshati kurse shqiptaret jan te fese islame dhe me etnicitet te paster shqiptar.Eshte fshat ardhacak qe do me thene se shumica e tanishme e fshatit jane te ardhur nga fshatrat e tjer apo malsor ashtu qe kane ardhur ne fshatin zherovjan.

Sporti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Amblema e klubit të volejbollit Liria

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]