Siniçani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Siniçani
Fshat
Administrimi
Shteti Flamuri Republika e Maqedonisë
Rajoni Pollog
Komuna Bogovinë
Krahina etnografike/gjeografike Pollog i Poshtëm

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Klima[redakto | redakto tekstin burimor]

Në këtë rajon sundon klimë e mesme kontinentale gjegjësisht me shumë ditë me diell gjatë vitit. Ka verëra të ngrohta dhe pjesërisht me lagështi, dimra të ftohtë dhe me borë, kurse pranvera dhe vjeshta janë me shira të shpeshtë.

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Dendësia e popullatës[redakto | redakto tekstin burimor]

Dendësia mesatare e popullatës përfshinë 200 banorë në një km² dhe kjo prqindje e madhe vjen si rezultat i popullsisë së madhe dhe teritorrit të vogël. Sa i përket strukturës etnike, në fshatin tonë jetojnë popullatë Shqiptare.


Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Fshati Sinican i takon grupit të vendbanimeve që shtrihen në rreze të malit Sharr, në Pollogun e Poshtëm, në veriperendim të Maqedonis. Ka drejtim të shtrirjes lindje-perëndim dhe ndodhet në jug-perëndim të qytetit t Tetovës.