Bogovina

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Bogovinë
Fshat
noform
Vendndodhja
Bogovinë is located in Republika e Maqedonisë
Bogovinë
Bogovinë
Administrimi
Shteti Flamuri Republika e Maqedonisë
Rajoni Pollog
Komuna Bogovinë
Të dhëna dhe statistika
Krahina etnografike/gjeografike Pollog i Poshtëm
Lartësia 503 m m (m.n.d.)
Zona Kohore CET(UTC+1)
Verore CEST(UTC+2)
Kodi Postal 1220
Prefiksi (+389) 044
Targa TE
Koordinatat 41° 55′ 24″ Veri

20° 54′ 48″ Lindje

Popullsia 6328 banorë (2002)
Faqja Zyrtare komunabogovine.gov.mk

Gjeografia[redakto | përpunoni burim]

Bogovina shtrihet në pjesën jugperëndimore të Pollogut të Poshtëm. Vendbanimi konsiderohet qendër komunale, ku është e vendosur selia e po të njëjtës komunë. Komuna e Bogovinës ka një shtrirje fushore me një lartësi mbidetare prej 550 metrash. Nga qendra e Tetovës Bogovina është larg afërsisht 12 kilometra. Ngastra e saj përfshin një sipërfaqe prej 11 km². Në të mbizotëron një tokë e punueshme, me një siperfaqe prej 838,4 hektarë, kullotave u takojnë 39,8 hektarë, ndërsa pyjeve 99,1 hektarë. Nga ana e lindjes kufizohet me fshatin Zherovjan, ne perëndim me fshatin Sellce, ne veri me fshatin Siniçan dhe ne jug me fshatin Pirok. Territori i fshatit kufizohet me me territorin e këtyre fshatrave : ne veri me Kamjanin dhe Sellarcen, ne lindje Zherovjanin dhe një pjese me Tenovën dhe me Radiovcën, ne jug me Pirokun dhe ne perëndim me territorin e fshatit Rakovec.

Demografia[redakto | përpunoni burim]

Sipas regjistrimit të vitit 2002, fshati kishte gjithsej 6328 banorë[1]. Grupet etnike në fshat përfshijnë:[1]

Shqiptarët 6273

Maqedonasit 1

Romët 5

Të tjerët 49


Shih edhe[redakto | përpunoni burim]

Burimet[redakto | përpunoni burim]

  1. ^ a b Macedonian Census (2002), Book 5 - Total population according to the Ethnic Affiliation, Mother Tongue and Religion, The State Statistical Office, Skopje, 2002, p. 72.