Tenova

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Tenova
Fshat
noform
Vendndodhja
Tenova is located in Maqedonia e Veriut
Tenova
Tenova
Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia e Veriut
Rajoni Pollog
Komuna Bërvenicë
Të dhëna dhe statistika
Krahina etnografike-
gjeografike
Pollog i Poshtëm
Lartësia 579 m (m.n.d.)
Zona Kohore CET(UTC+1)
Verore CEST(UTC+2)
Kodi Postal 1216
Prefiksi (+389) 045
Targa TE
Koordinatat 41° 53′ 42″ Veri

20° 59′ 01″ Lindje

Popullsia 1.602 banorë (2002)
Faqja Zyrtare Tenova.tk


Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas regjistrimit të vitit 2002 në fshatin Tenovë jetonin 2 918 banorë nga të cilët 1391 ishin shqiptarë, 210 Maqedonas dhe 1 tjetër.


Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në këtë fshat jetojnë Shqiptarë dhe Maqedonas.