Radoveci

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Radovec
Fshat
noform
Vendndodhja
Radovec is located in Maqedonia e Veriut
Radovec
Radovec
Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia e Veriut
Rajoni Pollog
Komuna Bërvenicë
Të dhëna dhe statistika
Krahina etnografike-
gjeografike
Pollog i Poshtëm
Lartësia 590 m (m.n.d.)
Zona Kohore CET(UTC+1)
Verore CEST(UTC+2)
Kodi Postal 1200
Prefiksi 044
Targa TE
Koordinatat 41° 54′ 24″ Veri

20° 57′ 47″ Lindje

Popullsia 1,049 banorë (2002)

Radovec është fshat në komunën e Bërvenicës, Maqedoni.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Radovec është nje fshat ku gjendet ne fushegropen e Pollogut.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sipas regjistrimit të vitit 2002 në fshatin Radovec jetonin 1 049 banorë nga të cilët 691 ishin shqiptarë, 346 maqedonë dhe 12 të tjerë.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia e ketij fshati eshte mesatare