Bërvenica

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Flag of Macedonia.svg Fshatra në Republikën e Maqedonisë
Emri: Bërvenica
Komuna: Komuna e Brevincës
Krahina etnografike/ gjeografike: Pollog i Poshtëm
Popullsi: 2 918 banorë
Kodi postal: -
Kodi telefonik: -
Lartësia mbidetare: -
Sipërfaqja: -
Gjerësia gjeografike: -
Gjatësia gjeografike: -
Web-faqe: s'ka
Përdorimi i stampës

Bërvenica është fshat në Maqedoni dhe qendër i komunës me të njejtin emër.

Gjeografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Demografia[redakto | redakto tekstin burimor]

Sipas regjistrimit të vitit 2002 në fshatin Bërvenica jetonin 2 918 banorë nga të cilët 2 834 ishin maqedonë dhe 84 të tjerë.

Ekonomia[redakto | redakto tekstin burimor]

Kultura[redakto | redakto tekstin burimor]

Historia[redakto | redakto tekstin burimor]

Shih edhe[redakto | redakto tekstin burimor]Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]