Hu Jin Tao

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Merge-arrows.svg
Ndihmoni që kjo pjesë dhe pjesa Hu Jintao të bashkohen në një artikull të vetëm. {{{2}}}
Hu Jintao, Fotografuar më 2002

Hú Jǐntāo ((Kinezisht)胡锦涛|t=胡錦濤), lindi më 21 dhjetor të vitit 1942Jiangyan, në qytetin pa qark Taizhou) është politikan kinez. Hu Jin Tao është President i Republikës Popullore te Kinës dhe me këtë rast edhe kryetar i shtetit, Sekretar i Përgjithshëm i Partisë Komuniste të Kinës dhe kryetar i Komisionit Qendror UshtarakUshtrisë Popullore Çlirimtare.