IShowSpeed

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
IShowSpeed
IShowSpeed ​​në nëntor 2021
U lind në
Darren Watkins Jr.

Profesioni
  • Youtuber
  • Transmetues në internet
  • reper
  • këngëtare
  • tekstshkrues
Vite aktiviteti2016 – sot
Nënshkrimi

Darren Watkins Jr. (lindur më 21 janar 2005), i njohur më mirë me pseudonimin e tij në internet IShowSpeed (ose thjesht Speed ), është një YouTuber, transmetues dhe personalitet i internetit amerikan. Ai është i njohur për transmetimet e tij të ndryshme të drejtpërdrejta në të cilat kryesisht luan video lojëra duke përfshirë Valorant, Roblox, Fortnite dhe FIFA. Watkins shquhet për sjelljen e tij shpesh tronditëse në transmetime të drejtpërdrejta, gjë që e ka ndihmuar atë të fitojë një ndjekës të fortë duke e vendosur gjithashtu në qendër të polemikave të shumta.[1][2]

Lindur dhe rritur në Cincinnati, Ohio, Watkins regjistroi kanalin e tij "IShowSpeed" në 2017, duke postuar kryesisht video lojërash.[3] Nga viti 2021 deri në 2022, ai filloi të fitonte popullaritet të konsiderueshëm pjesërisht për shkak të qarkullimit të klipeve tërheqëse nga transmetimet e tij të drejtpërdrejta në platformat e mediave sociale. Në vitin 2022, ai u emërua Transmetuesi Breakout i Vitit në çmimet e 12-të Streamy.[4]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Twitch streamers traumatized after four 'swattings' in a week". Washington Post (në anglishte amerikane). ISSN 0190-8286. Marrë më 2023-01-12.
  2. ^ Writer, Owen Slot, Chief Sports. "Chunkz, Pieface, and a YouTube-inspired sporting apocalypse" (në anglisht). ISSN 0140-0460. Marrë më 2023-01-12.{{cite news}}: Mirëmbajtja CS1: Emra të shumëfishtë: lista e autorëve (lidhja)
  3. ^ "The Out-of-Touch Adults' Guide to Kid Culture: What Is 'The Ick'?". Lifehacker (në anglisht). 2022-04-08. Marrë më 2023-01-12.
  4. ^ Wee, Jared (2022-07-07). "US streamer nearly sets rooms on fire after lighting Pikachu firework during 'live' stream (VIDEO)". Malay Mail (në anglisht). Marrë më 2023-01-12.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]