Jump to content

Ilir Bajri

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ilir Bajri
Background information
Emri i lindjesIlir Bajri
Lindi (1969-02-04) 4 shkurt 1969 (55 vjeç)
OrigjinaKosova Pejë, Kosovë
ZhanretJazz, nu jazz, electronic rock, contemporary classical
Instrument(et)Piano, sintisajzer

Ilir Bajri (i lindur më 4 shkurt 1969Pejë, Kosovë) është pianist dhe kompozitor i muzikës jazz.

Si pianist, Ilir Bajri ka marr pjesë në koncerte të ndryshme si solist apo me artistë të tjerë në Itali, Spanjë dhe ShBA. Si kompozitor, ai krijon muzikë për teatër dhe film.

Bajri është aktiv në sferën e filmit dhe video produksionit që nga viti 1994, veçanërisht në fushën e animacionit kompjuterik. Kohëve të fundit ai me sukses e realizoi drejtimin e dokumentarit katër serik A Quarter of a Century nga Baton Haxhiu. Barji është ko-pronari i kompanisë prodhuese 3Virtual Studio.

Ilir Bajri ka themeluar dhe është drejtori i Prishtina Jazz Festival. Ai gjithashtu drejton projektin Creative Centre for Children and YouthPejë.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]