Ille-sur-Têt

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ishull-Tet
Komunë
Bashkia e Ishull-Tetit
Bashkia e Ishull-Tetit
Stema Ishull-Tet
VendiFranca
RajoniOccitania
DepartamentiPyrénées-Orientales
QarkuPrades
KantoniLa Vallée de la Têt
NdërkomunalitetRoussillon Conflent
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) William Burghoffer[1]
Sipërfaqja
1
31.670 km2 (12.228 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
5.519
 • Dendësia170/km2 (450/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
66088 /66130
Lartësia110–446 m (361–1,463 ft)
(avg. 160 m or 520 ft)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Ille-sur-Têt ( shqiptimi frëngjisht[ij syʁ tɛt]  ( dëgjoni); Katalanisht : Illa ose Illa de Tet ; Shqip: Ishulli ose Ishull-Teti) është një komunëdepartamentin Pirenejtë OrientalëFrancën jugore. [2]

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Harta e Ishull-Tetit dhe komunave përreth

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
19685.262—    
19755.258−0.1%
19825.249−0.2%
19905.095−2.9%
19994.993−2.0%
20075.244+5.0%
20125.354+2.1%
20175.446+1.7%

Sajtet me interes[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Kisha Saint-Étienne e shekullit të 17-të
  • Kisha Sainte-Marie de la Rodona e shekullit të 12-të
  • Hospici i shekullit të 17-të Saint-Jacques d'Ille-sur-Tet ( Hospici d'Illakatalanisht )
  • Vendi gjeologjik i Orgues d'Ille-sur-Têt, 10–12 me kapuç të gjatë [3]
  1. ^ "Répertoire national des élus: les maires" (në frëngjisht). data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises. 13 shtator 2022.
  2. ^ INSEE commune file
  3. ^ Orgues pliocènes d'Ille-sur-Têt, Inventaire national du patrimoine naturel