Infernal Affairs

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Posteri i filmit Infernal Affairs

Infernal Affairs (kinezisht: 無間道; Jyutping: mou4 gaan3 dou6, pinyin: Wú Jiàn Dào) është një film thriler i vitit 2002 nga Hong Kong-u. Titulli kinez është Avici, niveli absolut i xhenemitBudizëm. Përkthyer fjalë për fjalë ka kuptimin "Udha pa fund". Titulli anglisht, ngjashëm duke pasur kuptim dytësor të Inferno e Dante Alighieri, është një lojë të fjalësh internal affairs (sqt. Puna e brendshme / Politika e brendshme).

Filmi amerikan The Departed i vitit 2006 me Leonardo DiCaprio, Matt Damon dhe Jack Nicholson është një remake i këtij filmit.

Filmi e ka një prequel Infernal Affairs II dhe një sequel dhe gjysëm-prequel Infernal Affairs III, që e formojnë një trilogji.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]