Jump to content

The Departed

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
The Departed
Regjia ngaMartin Scorsese
Shkruar ngaWilliam Monahan
Bazuar nëInfernal Affairs
ProdhuesiBrad Pitt
Brad Grey
Graham King
LuajnëLeonardo DiCaprio
Matt Damon
Jack Nicholson
Mark Walhberg
Martin Sheen
Ray Winstone
Vera Farmiga
Anthony Anderson
Alec Baldwin
KinematografiaMichael Ballhaus
MontazhiThelma Schoonmaker
MuzikaHoward Shore
Shpërndarë ngaWarner Bros.
Data e publikimit
26 shtator 2006 (Teatri Ziegfeld)
6 tetor 2006 (Shtetet e Bashkuara)
Kohëzgjatja
151 minutes[1]
Shteti SHBA
GjuhaAnglisht
Buxheti90 milionë dollarë[1]
Fitimi291.5 milionë dollarë[1]

The Departed është film amerikan i vitit 2006 me regji të Martin Scorsese. Është rixhirim i filmit 2002 Infernal Affairs.[2] The Departed ishte një sukses kritik dhe komercial dhe fitoi disa çmime, duke përfshirë katër çmime OskarAcademy Award i 79-të.[3] Mark Wahlberg ishte gjithashtu nominuar për aktorin më të mirë mbështetës.

Përmbledhja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Billy Costigan është një polic i ri i lindur në South Boston. Ai është rekrutuar nga një njësi speciale e policisë për të infiltruar një nga udhëheqësit e mafias të Bostonit të udhëhequr nga Francis Costello. Ndërsa Billy po përpiqet të marrë Costello për t'i besuar atij, një tjetër oficer i ri i policisë, Colin Sullivan, bën një karrierë të shpejtë me policinë e shtetit. Colin është gjithashtu nga rrugët e Bostonit dhe është një nga një grusht policie elite në forcën speciale që do të marrë Costello të bjerë. Ajo që eprorët e tij nuk e dinë është se Colin aktualisht punon për Costello dhe siguron që bosi i gangsterëve është gjithmonë një hap përpara policisë. Të dy burrat janë thellësisht të përfshirë në jetën e tyre të dyfishtë dhe mbledhin informacion mbi të gjitha planet dhe kontraceptimet në aktivitetet që ata infiltrojnë. Por kur është e qartë për të dy gangsterët dhe policinë se ka një tradhtar mes tyre, Billy dhe Colin jetojnë nën kërcënimin e vazhdueshëm për t'u zbuluar nga armiku. Të dyja tani duhet të zbulojnë shpejt identitetin e tjetrit në kohë për të shpëtuar veten.

Luajtën[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c "The Departed (2006)". Box Office Mojo. Marrë më 22 qershor 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Infernal Affairs vs. the remake, The Departed". Film.com. Arkivuar nga origjinali më 23 tetor 2013. Marrë më 20 shtator 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "2007". Oscars.org - Academy of Motion Picture Arts and Sciences. Marrë më 22 shkurt 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]