Jump to content

Academy Award i 79-të

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Academy Award – 2007

Academy Award i 79-të, (Ceromonia e Oskarit 2007 / orig. 79th Academy Awards), u mbajt më 25 shkurt të vitit 2007 në Kodak Theatre në Los Anxhelos. Është radha e 79-të e Annual Academy Awards. Në këtë vit shpërblehen filmat më të mirë të vitit të kaluar 2006.

Përmbledhja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Si filmi më i miri u shpërblyer filmi The Departed i Martin Scorsese, si aktorja më e mirë kryesore u shpërblyer Helen Mirren për filmin The Queen, si aktori më i mirë kryesor u shpërblyer Forest Whitaker për filmin The Last King of Scotland, si aktori më i mirë dytësor u shpërblyer Alan Arkin për filmin Little Miss Sunshine, si aktorja më e mirë dytësore u shpërblyer Jennifer Hudson për filmin Dreamgirls dhe për regjinë më të mirë u shpërblyer Martin Scorsese për filmin The Departed.

Prezantimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

79th Academy Awards u prezantuar nga Ellen DeGeneres. Ellen ishte moderatorja e dyta pas Whoopi Goldberg të ceremonisë.

Nominime dhe Fitime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmi më i miri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

prezantuar nga Diane Keaton dhe Jack Nicholson

Regjia më e mirë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

prezantuar nga Steven Spielberg, George Lucas dhe Francis Ford Coppola

Aktori më i mirë kryesor[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

prezantuar nga Reese Witherspoon

Aktorja më e mirë kryesore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

prezantuar nga Philip Seymour Hoffman

Aktori më i mirë dytësor[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

prezantuar nga Rachel Weisz

Aktorja më e mirë dytësore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

prezantuar nga George Clooney

Skripti më i miri origjinal[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

prezantuar nga Kirsten Dunst dhe Tobey Maguire

Skripti më i miri i adaptuar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

prezantuar nga Helen Mirren dhe Tom Hanks

Kamera më e mira[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

prezantuar nga Gwyneth Paltrow

Art direktimi më i miri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

prezantuar nga Nicole Kidman dhe Daniel Craig

Projektues më i miri i kostumeve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

prezantuar nga Emily Blunt dhe Anne Hathaway

Tingulli më i miri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

prezantuar nga Jessica Biel dhe James McAvoy

Prerja më e mira e tingullit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

prezantuar nga Steve Carell dhe Greg Kinnear

Prerja më e mira[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

prezantuar nga Kate Winslet

Makiazhi më i miri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

prezantuar nga Jack Black, Will Ferrell dhe John C. Reilly

Efekti më i miri vizuale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

prezantuar nga Naomi Watts dhe Robert Downey Jr.

Kënga më e mira[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

prezantuar nga Queen Latifah dhe John Travolta

Muzikë filmi më e mira[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

prezantuar nga Penélope Cruz dhe Hugh Jackman

Filmi më i miri i animuar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

prezantuar nga Cameron Diaz

Filmi i shkurtë më i miri i animuar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

prezantuar nga Abigail Breslin dhe Jaden Smith

Filmi më i miri i shkurtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

prezantuar nga Abigail Breslin dhe Jaden Smith

Filmi dokumentar më i miri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

prezantuar nga Jerry Seinfeld

Filmi dokumentar i shkurtë më i miri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

prezantuar nga Eva Green dhe Gael García Bernal

Filmi më i miri i huaj[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

prezantuar nga Cate Blanchett dhe Clive Owen