Institucionet e Bashkimit Evropian

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Institucionet e Bashkimit Evropian (anglisht: Institutions of the European UnionLangue langue non reconnue : en) janë organet kryesore vendimmarrëse të Bashkimit Evropian (BE). Këto janë institucione të Bashkimit Evropian dhe si të tilla ato duhet të dallohen nga organet këshilluese të Bashkimin Evropian e po ashtu edhe nga agjencitë e Bashkimit Evropian. Ashtu siç përmenden në nenin 13 të Traktatit mbi Bashkimin Evropian ato janë shtatë institucione:

  1. Parlamenti Evropian,
  2. Këshilli Evropian,
  3. Këshilli i Bashkimit Evropian,
  4. Komisioni Evropian,
  5. Gjykata e Drejtësisë e Bashkimit Evropian,
  6. Banka Qendrore Evropiane dhe
  7. Gjykata Evropiane e Auditimit.[1]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Consolidated versions of Treaty on European Union and of Treaty on the Functioning of the European Union" (PDF). Eur-lex. Marrë më 1 dhjetor 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)