Jump to content

Instituti i Letërsisë Maksim Gorki

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Instituti i Letërsisë Maksim Gorki ( rusisht: Литературный институт им. А. М. Горького) është një institucion i arsimit të lartë në Moskë . Ndodhet në Bulevardin Tverskoy 25 në qendër të Moskës. [1]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Instituti u themelua në vitin 1933 me iniciativën e Maxim Gorky, një shkrimtar, themelues i metodës letrare të realizmit socialist dhe një aktivist politik. [2] Ajo mori emrin e saj aktual pas vdekjes së Gorky në 1936.

Instituti ka qenë në të njëjtin vend, jo shumë larg Sheshit Pushkin, për më shumë se shtatëdhjetë vjet, në një kompleks ndërtesash historike që datojnë në shekujt 18 dhe 19. Ndërtesa kryesore në Bulevardin Tverskoy 25 ishte vendlindja e Alexander Herzen dhe frekuentohej nga shkrimtarë të njohur të shekullit të 19-të, duke përfshirë Nikolai Gogol, Vissarion Belinsky, Pyotr Chaadayev, Aleksey Khomyakov dhe Yevgeny Baratynsky . [3]

Në vitet 1920 strehonte organizata të ndryshme shkrimtarësh dhe një muze letrar. Ai gjithashtu siguroi strehim për shkrimtarët, duke përfshirë Andrei Platonov, Vsevolod Ivanov, Osip Mandelstam dhe Boris Pasternak . Mikhail Bulgakov e përdori atë si model për "Shtëpinë Griboyedov" në "Mjeshtri dhe Margarita" . [3]

Kurrikula[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kurrikula e institutit përfshin kurse në shkencat humane dhe shoqërore dhe seminare mbi një sërë zhanresh letrare, duke përfshirë prozën, poezinë, dramën, letërsinë për fëmijë, kritikën letrare, shkrimin për shtypin popullor dhe përkthimin letrar. Ajo ka programe të diplomimit dhe doktoraturës dhe një komitet të përhershëm për mbrojtjen e doktoraturës dhe disertacionit të kandidatit. Instituti ofron një program dyvjeçar të kurseve të avancuara letrare për studentë me kualifikim të lartë dhe Instituti i tij Letrar mbikëqyr një Shkollë të Avancuar të Përkthimit Letrar, si dhe kurse në Redaktimin, Kopjimin dhe Gjuhët e Huaja. Gjithashtu ka një shkollë të mesme dhe ofron kurse përgatitore për aplikantët në Institutin Letrar. [4]

Absolventë të shquar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Politikanë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Maithripala Sirisena

Poetë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Alexander Galich (poet, kantautor)
 • Bella Akhmadulina (poete)
 • Boris Golovin (poet, kantautor)
 • Drago Siliqi (shkrimtar, kritik letrar, botues)
 • Fazu Aliyeva (poet)
 • Halima Xudoyberdiyeva (Poetja Popullore e Uzbekistanit)
 • Hovhannes Shiraz (poet)
 • Jabir Novruz (Poet Kombëtar i Azerbajxhanit )
 • Nikolay Rubtsov (poet)
 • Rasul Gamzatov (poet)
 • Yevgeny Yevtushenko (poet, kantautor, romancier, eseist, dramaturg, skenarist)
 • Yulia Drunina (poete, shkrimtare)

Shkrimtarë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ismail Kadare
 • Anatoli Kim (shkrimtar)
 • Chinghiz Aitmatov (romancier)
 • Fatmir Gjata (shkrimtar, gazetar)
 • Fazil Iskander (romancier)
 • Irina Bogatyryova (shkrimtare)
 • Ismail Kadare (romancier, poet, eseist)
 • Aigul Kemelbayeva (shkrimtar)
 • Jaroslav Melnik (shkrimtar)
 • Konstantin Simonov (shkrimtar)
 • Maria Alyokhina (shkrimtare, muzikante, aktiviste)
 • Maria Arbatova (shkrimtare, feministe, politikane)
 • Oksana Vasyakina (shkrimtare)
 • Oleg Khafizov (shkrimtar)
 • Oleg Pavlov (shkrimtar)
 • Vasily Belov (shkrimtar)
 • Viktor Astafyev (romancier)
 • Viktor Pelevin (romancier)
 • Yuri Bondarev (shkrimtar)
 • Yuri Kazakov (shkrimtar)
 • Yury Trifonov (shkrimtar)
 • Antonina Koptiaeva (romanciere)
 • Grigory Baklanov (romancier)
 • Vladimir Karpov (romancier)
 • Boris Yampolsky (shkrimtar)

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Holquist, Majkëll. Dialogizmi: Bakhtin dhe Bota e Tij, Botimi I Dytë. Routledge, 2002.
 • Holquist, Majkëll. "Përshtatje.” Zhanret e të folurit dhe Ese Të Tjera Të Vona. Nga Mikhail Bakhtin. Eds. Caryl Emerson dhe Michael Holquist. Austin: University of Texas Press, 1986. ix-xxiii.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Maxim Gorky Institute of Literature and Creative Writing | University Directory". www.university-directory.eu. Marrë më 15 gush 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Maxim Gorky Literary Institute: UNESCO Culture Sector". 28 maj 2012. Arkivuar nga origjinali më 28 maj 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ a b "Литературный институт имени А.М. Горького". litinstitut.ru. Marrë më 15 gush 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Литературный институт имени А.М. Горького". litinstitut.ru. Marrë më 15 gush 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhjet e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]