Jump to content

International Champions Cup

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
International Champions Cup
Themeluar2013
RajoniCONCACAF
UEFA
Numri i skuadrave8
Kampioni aktualFlamuri Real Madrid
UebfaqjaUebfaqja zyrtare
2014

International Champions Cup (ICC) është një turnament miqësorë futbolli që zhvillohet në Shtetet e Bashkuara dhe Kanada gjatë muajit korrik. Ky turnament përmban klube kryesisht nga auropa që luajnë ndeshjet në Shtetet e Bashkuara dhe në Kanada herë pas here. ICC është krijuar në vitin 2013 për të zëvëndësuar World Football Challenge, e cila zhvillonte më shumë ndeshje të skuadrave europiane dhe amerikane.[1]

Deri tani, turnamenti është përbërë nga tetë skuadra që janë ndarë në dy grupe të përbëra nga katër skuadra. Pasi luajnë nga tre ndeshje kundër njëri-tjetrit në grupin përkatës, turnament kombinon skuadrat për të kurorëzuar kampionin, edhe pse formati i saktë shtë ndryshuar në çdo kompedicion tani.

Në edicionin e vitit 2013, pjesmarrësit u përcaktuan dhe u ndanë si një grup "lindore" dhe një grup "perëndimorë" të bazuar në vendndodhjen e ndeshjeve të grupit të tyre. Grupet nuk janë një rubin-raund; fituesit e secilit grup ndeshjen me njëri-tjetrin në raundin e dytë, dhe humbësit e grupit gjithashtu ndeshjen me njëri-tjetrin në raundin e dytë. Dy skuadra me dy fitore në ndeshjet e para kualifikohen direkt për në finale. Tre skuadrat e grupeve përkatëse renditen bazuar në performancën e bërë në dy ndeshjet e para. Përcaktimi i renditjes së dy skuadrave me pikë të barabarta bëhet nga skuadra që ka golavarazhin më të mirë renditjet më lartë, ose edhe nqs kjo gjë është e barabartë, atëherë skuadra me më shumë Gola të shënuar del përpara. Skuadra që fiton brënda 90 minuta merr tre pikë. Në këtë kompedicion nuk ka kohë shtesë, por bas barazimit të dy skuadrave brënda 90 minutave, ndeshja shkon në gjuajtjet e penalltive, ku skuadra fituese merr dy pikë kurse humbësi merr një pikë. Renditja në fazën e grupeve është e njëjtë si në kompedicionet e para; në fillim llogaritet pikët dhe më pas golavarazhi, golat e shënuar etj.

Në edicionin e vitit 2014, sistemi i turnamentit ka ndryshuar. Tashmë dy grupet janë bërë me katër skuadra të cilat do të luajnë nga tre ndeshje. Skuadra fituese e Grupit A do të ndeshet në finale me fituesin e Grupit B.[2]

Tournament Winner Runner-Up
2013 Flamuri Real Madrid Flamuri Chelsea
2014 Flamuri Manchester United Flamuri Liverpool
  1. ^ "International Champions Cup to feature Galaxy, Real Madrid and Juventus". Soccer Byives. 16 prill 2013. Arkivuar nga origjinali më 24 shtator 2015. Marrë më 21 shkurt 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Tournament". ICC official website. Arkivuar nga origjinali më 26 shkurt 2014. Marrë më 21 shkurt 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtëme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]