Jump to content

Irene Papas

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Irene Papas
U lind në3 shtator 1926
Chiliomandi, Korinthia, Republika e Dytë Greke
Vdiq14 shtator 2022
Kombësiagreke
TitulliIrene Papas më 1956

Irene Papas (greqisht: [Ειρήνη Παππά; romanizuar: Eiríni Pappá] Error: {{Lang}}: text has italic markup (help), IPA: [iˈrini paˈpa]; lindur greqisht: [Ειρήνη Λελέκου; romanizuar: Eiríni Lelékou] Error: {{Lang}}: text has italic markup (help); Chiliomodi, 3 shtator 1926 - 14 shtator 2022) ka qenë një aktore dhe këngëtare greke,[1] aktive në më shumë se 70 filma gjatë karrierës në pesëdhjetë vjet.[2] E njohur në rolet përkrah Bekim Fehmiut si mbretëresha e Itakës Penelopa në filmin Odisea (L'Odissea) (1968) dhe me Anthony Quinn në filmin "Zorba the Greek" (1964) në petkun e vejushës së bukur.

E lindur si Irene Lelekou (Ειρήνη Λελέκου),[3] artistja e famshme greke në fshatin e Chiliomodit në rrethinat e Korintit. E ëma, Eleni Prevezanou (Ελένη Πρεβεζάνου) ishte arsimtare dhe i ati, Stavros Lelekos (Σταύρος Λελέκος), jepte mësim dramaturgji klasike në shkollën Sofikós të Korinthit. Vetë aktorja në një intervistë, e pyetur se përse ishte kaq ezmere, është përgjigjur se “I ngjaj nënës sime. Ajo ishte ezmere si unë. Ajo vinte nga Epiri, ndërsa im atë vinte, sipas gjasave, nga Shqipëria. Ndoshta jam shqiptare ose gjysmëshqiptare. Peloponezi është përplot me shqiptarë”. Talentin e Irenës e zbuloi Elia Kazan.

Irena aktroi Helenën e Trojes në filmin Trojanket, së bashku me Katharine Hepburn. Aktroi edhe femra të tjera nga Mitologjia greke, si Klitemnesten në filmin Ifigenija, ElektenElektri, AntigonenAntigona, etj.

Lajmërohet edhe si mbretëresha Katarina Aragonska në filmin Anne of the Thousand Days , pastaj në filmin Muhamedi, i dërguari i Perëndisë.[4][5]

Ndërsa filmat më të njohur të saj janë Zorba the Greek dhe Z.

Papas ishte gruaja e Alkisa Papasit dhe e dashura e Marlona Brandos.[6]

Çmime dhe Vlerësime ndërkombëtare

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 • 1961 : Antigone (film)
 • 1962 : Thessaloniki International Film Festival (Best Actress, for the film Elektra) — fituese
 • 1962 : Union of Greek Film Critics (Best Actress, for the film Elektra) — fituese
 • 1969 : New York Film Critics Circle (Best Supporting Actress, for the film Z) — e nominuar
 • 1971 : National Board of Review (Best Actress, for the film The Trojan Women) — fituese
 • 1985 : Fennecus Awards (Best Actress in a limited role, for the film Into the Night) — e nominuar
 • 1989 : Australian Film Institute (Best Actress, for the film Island) — e nominuar
 • 1993 : Hamptons International Film Festival (Distinguished Achievement Award) — fituese
 • 1993 : Flaiano Prize for Theatre (Career Award) — fituese
 • 2000 : Madrid National Arts Institution (Career Award) — fituese
 • 2000 : International Festival Women’s films (Career Award) — fituese
 • 2001 : University of Rome (Doctorate in Arts and Letters) — fituese
 • 2002 : Woman of Europe Award (Career Award) — fituese
 • Federico Fellini ishte një nga admiruesit e sinqertë të Irene Papas.
 • Aktorja ishte mikeshë me Katharine Hepburn e cila u shpreh se "Irene Papas është një nga aktoret më të mira në historinë e Kinemasë]].
 • Në një intervistë pas largimit nga jeta të Marlon Brandos ajo tha se kishte pasur një marrëdhënie me aktorin amerikan dhe se pastaj kishin mbetur "miq të mirë" deri në fund.
 1. ^ Dibra, Zenepe (2009). Fjalor enciklopedik i gruas shqiptare. Shkodër: Camaj-Pipa. fq. 482–483. ISBN 9789995602673. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Press Conference on the developments regarding the 'Anna-Maria' Foundation Arkivuar 8 shtator 2018 tek Wayback Machine. greekroyalfamily.org. 28. august 2003
 3. ^ Eiríni Lelékou
 4. ^ Irena Papas, Internet Movie Database
 5. ^ i com/kriti-trivia.html Kriti Trivia[lidhje e vdekur]
 6. ^ Biografija Irene Papas

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Irene Papas tek IMDb