Jacqueline Boyer

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jacqueline Boyer
Boyer në Vjenë në Maj 2015
U lind në
Eliane Ducos

(1941-04-23) 23 prill 1941 (83 vjeç)
Paris, France
ProfesioniSinger, actress
Njohur përFituese e Festivalit Evropian të Këngës në 1960
Prindër

Jacqueline Boyer ( shqiptimi frëngjisht: [ʒaklin bwaje], lindur Eliane Ducos, 23 prill 1941) është një këngëtare dhe aktore franceze. Ajo është gjithashtu vajza e interpretuesve Jacques Pills dhe Lucienne Boyer .

vitin 1960, ajo fitoi Festivalin Evropian të Këngës për Francën duke kënduar " Tom Pillibi ", me muzikë të kompozuar nga André Popp dhe tekst nga Pierre Cour . Kënga arriti në vendin e 33-të në listën e këngëve në Mbretërinë e Bashkuar në maj 1960. [1] Në moshën 18 vjeç e 341 ditë në kohën e fitores së saj, Boyer ishte adoleshentja e parë që fitoi konkursin dhe më e reja deri në vitin 1964. Pas vdekjes së Lys Assia në 2018, Boyer të paktën deri në 2023, 63 vjet pas fitores së saj, është këngëtarja fituese e Festivalit Evropian të Këngës që ka mbijetuar më gjatë(edhe pse jo më e vjetra për nga mosha).

  1. ^ Roberts, David (2006). British Hit Singles & Albums (bot. 19th). London: Guinness World Records Limited. fq. 74. ISBN 1-904994-10-5. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)