Jump to content

Jasmila Zhbaniq

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jasmila Zhbaniq

Jasmila ćbanić (lindi më 19 dhjetor 1974) është një regjisore dhe skenariste e Bosnjës.

Ćbanić lindi në Sarajevë në 1974, nga prindërit boshnjakë . Ćbanić shkoi në shkollat lokale para se të ndiqte Akademinë e Arteve Performuese në Sarajevë, ku ajo mori një diplomë. [1] Ajo punoi për një kohë në Shtetet e Bashkuara si një animatore në Teatrin e Bukës dhe Kukullave me bazë në Vermont dhe si një klloun në një punëtori Lee De Long. Në vitin 1997, ajo themeloi shoqatën e artistëve "Deblokada" dhe filloi të bënte dokumentarë dhe filma të shkurtër.

Pas kthimit të saj në Bosnje dhe Hercegovinë, ajo themeloi shoqatën e artistëve "Deblokada" (që do të thotë "de-bllokim"). ) [2] Nëpërmjet Deblokada, Žbanić shkroi dhe prodhoi shumë dokumentarë, vepra arti video dhe filma të shkurtër. Puna e saj është parë në mbarë globin, është shfaqur në festivale të filmave dhe është shfaqur në ekspozita të tilla si Manifesta 3 në Slloveni në vitin 2000, Kunsthalle Fridericianum në Kassel në 2004 dhe Bienalja e Stambollit në 2003. Që nga ajo kohë ajo ka realizuar filma artistikë të mirëpritur.

Filmi artistik i ćbanić 2006, Grbavica , fitoi Arin e Artë në 56-të Festivalin Ndërkombëtar të Filmit në Berlin, [3] themimin e Jurisë së Madhe në Festivalin Ndërkombëtar të Konkurrencës Feature në 2006, dhe u dha çmimi i Filmit më të mirë Evropian dhe çmimit të aktorit më të mirë evropian në 2006. [2] Filmi i saj i vitit 2010 Na putu ( Në Rrugën ), i cili eksploron marrëdhëniet e një çifti të ri që jeton në Sarajevë, [4] u shfaq në Festivalin e 60-të Ndërkombëtar të Filmit në Berlin . [5]

Ćbanić pranon që filmat e saj merren kryesisht me njerëz të Bosnje dhe Hercegovinës . Ajo thotë se ajo përdor filmin për të eksploruar problemet dhe çështjet që lidhen me jetën e saj. Ajo e di se është kundër standardeve të larta të filmit në konkurrencë me masën e kinematografisë tjetër rajonale. [6] ćbanić përpiqet të krijojë personazhe që nuk janë thjesht "bardh e zi", pasi njerëzit e vërtetë nuk janë aq të thjeshtë. Ajo nuk krijon personazhe që janë shenjtorë dhe heronj të rreptë, por që mund të jenë të dobët dhe gjithashtu të guximshëm dhe tolerantë. Në vitin 2017, ćbanić ka nënshkruar Deklaratën për gjuhën e përbashkët të kroatëve, serbëve, boshnjakëve dhe malazezëve . [7]

  1. ^ http://www.cineuropa.org/it.aspx?t=interview&l=en&did=69181
  2. ^ a b "On The Path". The Match Factory. Marrë më 25 mars 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Holdsworth, Nick (16 shkurt 2010). "Woman on the path to directing". Variety. Marrë më 26 dhjetor 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ "'Na Putu': a sublime film of compassion by Jasmila Zbanic". Today's Zaman. Arkivuar nga origjinali më 22 shkurt 2014. Marrë më 25 mars 2012. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Hollywood Reporter: Berlin festival unveils full lineup". hollywoodreporter.com. Arkivuar nga origjinali më 5 shkurt 2010. Marrë më 2010-02-07. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ Žbanić, Jasmila. "Jasmila Žbanić: Nikoga ne zanima to što Bosna nema kameru ili što je tu bio rat". Oslobodenje. Marrë më 25 mars 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ Derk, Denis (28 mars 2017). "Donosi se Deklaracija o zajedničkom jeziku Hrvata, Srba, Bošnjaka i Crnogoraca" [A Declaration on the Common Language of Croats, Serbs, Bosniaks and Montenegrins is About to Appear] (në serbisht). Zagreb: Večernji list. fq. 6–7. ISSN 0350-5006. Arkivuar nga origjinali më 23 maj 2017. Marrë më 5 qershor 2019.