Jump to content

Jaxu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jaxu
Iatsu (Baskisht)
Jaxu (Frëngjisht)
Komunë
Kisha Saint Francis Xavier
Kisha Saint Francis Xavier
Stema Jaxu
VendiFranca
RajoniNouvelle-Aquitaine
DepartamentiPyrénées-Atlantiques
QarkuBayonne
KantoniMontagne Basque
NdërkomunalitetCA Pays Basque
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) Michel Aldacourrou[1]
Sipërfaqja
1
10.650 km2 (4.112 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
201
 • Dendësia19/km2 (49/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
64283 /64220
Lartësia179–555 m (587–1,821 ft)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Jaxu ( shqiptimi frëngjisht: [ʒaksy] ; Baskisht: Iatsu ; Shqip: Jaxu) është një komunëdepartamentin Pirenejtë Atlantikë dhe rajonin e Akuitanisë së ReFrancës jugperëndimore. [2]

Ndodhet në ish-provincën e Navarrës së Poshtme .

  1. ^ "Répertoire national des élus: les maires". data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises (në frëngjisht). 2 dhjetor 2020.
  2. ^ INSEE commune file