Jorgos Babinjotis

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Georgios Babiniotis

Georgios Babiniotis (Greqisht: Γεώργιος Μπαμπινιώτης; i lindur më 6 janar 1939) është një gjuhëtar dhe filolog grek dhe ish- Ministër i Arsimit dhe Çështjeve Fetare të Greqisë.[1] Ai më parë shërbeu si rektor i Universitetit të Athinës. Si gjuhëtar, ai njihet më shumë si autori i një Fjalori të Greqisë së Re (Λεξικό της νέας ελληνικής γλώσσας), i cili u botua në 1998.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai lindi në Athinë, në vitin 1939. Ai u diplomua në gjimnazin e 9-të të djemve të Athinës dhe më pas studioi filologji në Shkollën Filozofike të Universitetit të Athinës. Në vitin 1962 ai fitoi diplomën bachelor në Universitetin e Athinës dhe vazhdoi studimet në Greqi dhe Gjermani. Para 35 vjetorit të tij, ai u bë profesor i rregullt i gjuhësisë në Departamentin e Filologjisë të Shkollës Filozofike të Universitetit të Athinës. Në 1991 ai u zgjodh president i Seksionit Filologjik të Shkollës Filozofike dhe në 2000 ai u zgjodh rektor i Universitetit të Athinës, një pozicion që e mbajti deri në 2006.

Ai është gjithashtu president i Shoqatës Arsimore Arsakeio-Tositseio Schools (Φιλεκπαιδευτική Εταιρεία Αρσακείων-Τοσιτσείων Σχολείων), president i këshillit drejtues të Fondacionit Grek të Qytetërimit (Ίδρυμα Ελληνικού Πολιτισμού) dhe president i Shoqatës së Gjuhësisë së Athinës (Γλωσσική Εταιρεία των Αθηνών). Në vitin 2009 ai u caktua menaxher i Këshillit të Arsimit Fillor dhe të Mesëm (Këshilli Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης) dhe ai punon për ndryshimet e sistemit të provimeve në shkollat e mesme greke (Lice) që lejojnë studentët të ndërmarrin arsimin e lartë. Ai shpesh shkruan artikuj për gazetën e përditshme To Vima dhe ishte gjithashtu këshilltar shkencor për televizionet publike greke. Ai menaxhon Qendrën e Leksikologjisë (Κέντρο Λεξικολογίας) e cila në 1998 botoi Fjalorin e Greqishtes së Re (Λεξικό της νέας ελληνικής γλώσσας), i cili gjithashtu është bërë i njohur si "fjalori Babiniotis".

Më 7 Mars 2012, ai u emërua Ministër i Arsimit Kombëtar dhe Çështjeve Fetare në kabinetin e koalicionit të Kryeministrit Lucas Papademos, një post të cilin e mbajti deri më 17 maj 2012.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Mini-shuffle in the cabinet". Athens News. 6 mars 1212. Arkivuar nga origjinali më 2012-06-23. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Parardhësi 
Anna Diamantopoulou
Minister for National Education and Religious Affairs
7 March – 17 May 2012
Pasardhësi 
Angeliki-Efrosini Kiaou