José Sosa

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
José Sosa
José Sosa.jpg
Sosa më Metalistin në 2014
Të dhënat personale
Emri i plotëJosé Ernesto Sosa
Data e lindjes (1985-06-19) 19 Qershor 1985 (35 vjeç)
Vendi i lindjesCarcarañá, Argjentinë
Gjatësia1,83 m (6 ft 0 in)[1]
PozicioniMesfushor
Informacionet për klubin
Klubi aktualTrabzonspor
Numri8
Karriera në rini
Estudiantes
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
2002–2007Estudiantes143(12)
2007–2010Bayern München35(2)
2010Estudiantes (huazim)17(3)
2010–2011Napoli24(1)
2011–2014Metalist Kharkiv64(17)
2014Atlético Madrid (huazim)15(0)
2014Beşiktaş (huazim)3(0)
2014–2016Beşiktaş55(12)
2016–2018Milan18(0)
2017–2018Trabzonspor (huazim)9(0)
2018–Trabzonspor39(3)
Ekipi kombëtar
2003Argjentina U204(0)
2008Argjentina Olimpike5(0)
2005–2013Argjentina19(1)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase deri në daten 1 Korrik 2019.

† Ndeshje (Gola).

‡ Ndeshjet dhe golat në kombëtare deri më 15 Tetor 2013

José Ernesto Sosa (lindur më 19 Qershor 1985) është nje futbollist argjentin i cili luan si mesfushor në Süper LigTrabzonspor.

Trofe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Klub[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Estudiantes de La Plata
Bayern Munich
Atlético Madrid
Beşiktaş
Milan

Ndërkombëtar[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Argjentina

Personale[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "SOSA" (në spanjisht). clubatleticodemadrid.com. Arkivuar nga origjinali origjinali më 7 prill 2014. Marrë më 20 prill 2014.