Josiah Burgess

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Josiah Burgess (1689–1719) ishte një pirat anglez aktiv në Karaibe. Ai njihet më së miri si një nga krerët e "Flying Gang" të New Providence.[a]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Burgess drejtonte një paketë prej katër anijesh pranë Panamasë në shtator 1716.[1] I pushkatuar nga tre anije luftarake të Marinës Mbretërore, ai priti derisa anijet luftarake dërguan ekuipazhet në breg për të mbledhur ujë. Ekuipazhi i tij më pas u largua nga fshehja, duke marrë varkën e vogël të marinarëve të Marinës dhe duke i kapur të gjithë ata, duke i lënë anijet luftarake të padrejta.[1]

Krahas Benjamin Hornigold dhe Henry Jennings, Burgess ishte ndër piratët më me ndikim në Nassau në fillim të vitit 1717.[2] Atë shtator Mbreti George ofroi një falje për të gjithë piratët që u dorëzuan brenda një viti. Kapiteni Vincent Pearse i HMS Phoenix lundroi në Karaibe në mars 1718 për të dhënë lajmin. "Komandantët dhe drejtuesit"[3] e piratëve - Burgess, Hornigold, Francis Leslie, dhe Thomas Nichols - iu lutën Pearse të lironte Charles Vane dhe të burgosur të tjerë si një joshje për piratët e tjerë të mbledhur.[2] Pearse u tërhoq dhe mbi 200 piratë u dorëzuan, duke përfshirë Burgess.[4]

Për të marrë faljen e Mbretit, Burgess lundroi Providence e tij të pjerrët në Charles Town, duke planifikuar të kthente mallrat tregtare në Bahamet. Ai u kap në maj 1718 nga Mjekra e zeze, i cili e pyeti atë për tregtarët rezidentë të portit dhe mbrojtjen detare.[3] I njohur me Burgess nga ditët e tij duke lundruar me Hornigold, Blackbeard bleu mallrat e Burgess dhe e la të shkonte, pas së cilës Burgess lundroi për në Xhamajka.[5]

Woodes Rogers mbërriti në Nassau në korrik 1718 për të rishpallur dhe zbatuar faljen e Mbretit. Ai u përshëndet nga ekuipazhet e disa piratëve të falur, mes tyre edhe ish-ekuipazhi i Burgess.[3] Vetë Burgess u kthye në Nassau, ku Rogers e punësoi atë si gjyqtar të Gjykatës së Zëvendës Admiralitetit dhe një privateer.[3] Në vitin 1719, anija e Burgess humbi në det pranë Abaco, ku ai u mbyt. Marinari i ri dhe ish-pirati George Rounsivell vdiq gjithashtu duke u përpjekur të shpëtonte Burgess; Rogers e kishte falur adoleshentin Rounsivell kur ai mbërriti për herë të parë në Nassau.[3]

Shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Josiah Burgess nuk duhet ngatërrohet me piratin Samuel Burgess, i cili lundroi Oqeanin Indian me William Kidd dhe u vra në Madagascar në vitin 1716, pasi u dërgua në Londër për gjykim dhe u dënua me dëshminë e Robert Culliford.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b Brooks, Baylus C. (2017). Quest for Blackbeard: The True Story of Edward Thache and His World (në anglisht). Raleigh NC: Lulu Press, Inc. ISBN 9781365795923. Marrë më 19 korrik 2017.[lidhje e vdekur]
  2. ^ a b Vallar, Cindy. "Pirates & Privateers: Benjamin Hornigold -- The Pirates' Pirate". www.cindyvallar.com (në anglisht). Marrë më 19 korrik 2017.
  3. ^ a b c d e Woodard, Colin (2008). The Republic of Pirates: Being the True and Surprising Story of the Caribbean Pirates and the Man Who Brought Them Down (në anglisht). Orlando FL: Houghton Mifflin Harcourt. fq. 235, 267, 314. ISBN 978-0547415758. Marrë më 19 korrik 2017.
  4. ^ "Pearse to Admiralty 3 Jun 1718". baylusbrooks.com (në anglisht). Marrë më 19 korrik 2017.
  5. ^ "Ashworths of Liverpool and Jamaica". baylusbrooks.com (në anglisht). Marrë më 19 korrik 2017.