Jump to content

Ju Wenjun

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ju Wenjun
Wenjun më 2016
ShtetiChina Kina
Lindi më (1991-01-31) 31 janar 1991 (33 vjeç)
Shanghai, Kinë
TitulliMjeshtër i madh (2014)
Vlerësimi FIDE2559 (shkurt 2024)
Vlerësimi më i lartë2604 (mars 2017)

Ju Wenjun (Kinezisht: 居文君; pinyin: Jū Wénjūn; lindi më 31 janar 1991)[1] është një mjeshtre e madhe kineze shahu. Ajo është kampioneja aktuale botërore e shahut për femra. Në mars 2017 ajo u bë gruaja e pestë që arriti një vlerësim prej 2600.[2] Ajo është katër herë kampione botërore e shahut për femra, pasi ka fituar titullin për herë të parë në maj 2018 (kundër Tan Zhongyi). Më pas ajo mbrojti titullin e saj në nëntor 2018 (kundër Kateryna Lagno), 2020 (kundër Aleksandra Goryachkina) dhe 2023 (kundër Lei Tingjie).[3]

Ju filloi të mësonte të luante shah në moshën shtatë vjeçare.[4]

Në dhjetor 2004, Ju Wenjun u rendit e treta në Kampionatin Aziatik të Shahut për FemraBejrut.[5] Ky rezultat e kualifikoi atë për të luajtur në kampionatin e saj të parë botëror të shahut për femra në vitin 2006. Ajo garoi në këtë garë edhe në 2008, 2010, 2012, 2015 dhe 2017.

Ajo fitoi Kampionatin Kinez të Shahut për femra në 2010 dhe 2014.[6] Në korrik 2011, ajo fitoi turneun e shahut të madhështorëve të grave në Hangzhou e pamposhtur me një rezultat prej 6½/9 pikë, përpara kampiones së asaj kohe për femra Hou Yifan.[7] Në tetor 2011 ajo zuri vendin e dytë në fazën e NalchikFIDE Women's Grand Prix 2011–12 me 7/11, e renditur vetëm pas bashkatdhetarit të saj Zhao Xue; performanca e saj ishte e mjaftueshme për të fituar normën e saj të tretë dhe të fundit të kërkuar për titullin Mjeshtër i madh.[8] Megjithatë, njërës nga tre normat i mungonte nënshkrimi i arbitrit, duke e skualifikuar atë për t'u konsideruar për titull.[9]

Nga 18 qershori deri më 2 korrik 2014, në fazën e 5-të të FIDE Women's Grand Prix 2013–14 të mbajtur në Lopota Resort, Gjeorgjia ajo përfundoi së bashku e dyta me Elina Danielian dhe një rezultat 7/11. Kjo shënon normën e saj të katërt të GM. Në fazën e 6-të të FIDE Women's Grand Prix 2013–14 të mbajtur në Sharjah, Emiratet e Bashkuara Arabe, nga 24 gushti deri më 7 shtator 2014, ajo u rendit e para së bashku me Hou Yifan me rezultatin 8.5/11, duke fituar ngjarjen falë një rezultat më i mirë në tiebreak.[9]

Në nëntor 2014, FIDE i dha asaj titullin GM në takimin e Bordit Presidencial të tremujorit të katërt në Soçi, Rusi.[10] Me gjashtë norma të GM, duke përfshirë tre norma nga Women's Grand Prix (1 nga çdo seri), ajo tani është një mjeshtër e madhe, mjeshtrja e 31-të e Kinës dhe gruaja e 31-të që mban titullin. Gjithashtu në vitin 2014, ajo u barazua për të parën me Lei Tingjie në Turneun e 4-të të Masters të Grave në Kinë në Wuxi.[11]

 1. ^ WGM title application. FIDE.
 2. ^ "Goryachkina 6th woman ever to cross 2600". chess24. 2021.
 3. ^ "FIDE adopts a new system for the Women's Candidates 2022-23". FIDE.
 4. ^ "JU WENJUN". Федерация шахмат России (në anglisht). Marrë më 2023-05-01.
 5. ^ "TWIC 529: Asian Women's Championship". The Week in Chess. 2004-12-27.
 6. ^ Ramirez, Alejandro (2014-03-29). "Yu Yangyi & Ju Wenjun Chinese Champs" (në anglisht). ChessBase. Marrë më 2016-12-16.
 7. ^ Liang, Ziming (2011-07-26). "1st Hangzhou WGM Tournament – Ju Wenjun wins, Harika becomes GM" (në anglisht). ChessBase. Marrë më 26 tetor 2015.
 8. ^ "Title Applications – 4th quarter Presidential Board Meeting, 7–10 November 2014, Sochi, RUS" (në anglisht). FIDE. Marrë më 2016-12-16.
 9. ^ a b Niklesh Kumar Jain (2014-09-14). "Sharjah Grand Prix winner Ju Wenjun" (në anglisht). ChessBase. Marrë më 2016-12-16.
 10. ^ "List of titles approved by the 4th quarter PB 2014" Arkivuar 2014-11-26 tek Wayback Machine. FIDE.
 11. ^ "Lei Ting jie wins China Women Master" (në anglisht). News About Chess. 2014-05-15. Arkivuar nga origjinali më 26 dhjetor 2015. Marrë më 26 tetor 2015.