K. Chandrashekar Rao

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
K. Chandrashekar Rao
Portreti zyrtar
Shefministër i Telangës
Titullar
Në detyrë
2 Qershor 2014
Guvernatori
Zëvendës
Paraprirë ngaPosti u themelua
(Kiran Kumar Reddy si Shefministër të Andhra Pradeshit)
Anëtar i Asamblesë Legjislative të Telanganës
Titullar
Në detyrë
2 Qershor 2014
Paraprirë ngaTumkunta Narsa Reddy
Njësia zgjedhoreGajwel
President i Bharat Rashtra Samithi
Titullar
Në detyrë
5 Tetor 2022
Presidenti në detyrëK. T. Rama Rao
Paraprirë ngaThemelimi i pozicionit
Të dhëna vetjake
U lind më (1954-02-17) 17 shkurt 1954 (70 vjeç)
Chintamadaka,[1][2] Shteti i Hajderabadit, (tani Telangana), Indi
Partia politikeBharat Rashtra Samithi (Që nga 2001)
Lidhjet e tjera
politike
Kongresi Kombetar Indian (1980-1983)
Partia Telugu Desam (1983–2001)
Bashkëshortja/etK. Shobha
FëmijëtK. T. Rama Rao (djali)
K. Kavitha (vajza)
VendbanimiPragathi Bhavan
ShkollimiUniversiteti Osmania

Kalvakuntla Chandrashekar Rao (lindur më 17 shkurt 1954), i referuar shpesh me inicialet e tij KCR, është një politikan indian që shërben si Kryeministri i parë dhe aktual i Telanganës që nga 2 qershori 2014. Ai është themeluesi dhe udhëheqësi i Bharat Rashtra Samithi, një parti e shteteve në Indi. [3] Ai është i njohur për udhëheqjen e lëvizjes Telangana për të arritur shtetësinë e Telanganës . Më parë, ai ka shërbyer si Ministër i Punës dhe Punësimit nga viti 2004 deri në 2006. Ai përfaqëson zonën zgjedhore Gajwel në Asamblenë Legjislative të Telanganës . Rao bëri betimin si Kryeministër i parë i Telanganës në 2014 dhe u rizgjodh për mandatin e dytë në 2018 . [4]

K. Chandrashekar Rao me kryeministrin Narendra Modi në Metro Hyderabad në 2017

Pamje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rao është një gandist . Ai i ka vlerësuar ideologjinë e Mahatma Gandhit për frymëzimin e tij në lëvizjen e tij jo të dhunshme Telangana . [5] [6]

Rao e ka përshkruar Rahul Gandhin si "bufonin më të madh në vend". [7] Ai e ka përshkruar Narendra Modin si "Kryeministri më i paefektshëm" në historinë indiane. [8]


Rao është ndjekës i Sri Vaishnavizmit të Ramanuxhës, një besimtar i zjarrtë i gurusë së tij Chinna Jeeyar dhe një besimtar i fortë i hinduizmit dhe spiritualitetit . [9] [10] [11] Për të rritur ndërgjegjen shpirtërore, KCR kishte nisur rindërtimin dhe rinovimin e tempujve kyç në Telangana, si Yadadri [12] Kondagattu dhe Vemulawada ndër të tjera. [13] [14] [15]

 1. ^ "Chief Minister - Sri K. Chandrashekar Rao". Cm.telangana.gov.in. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Second Telangana Legislative Assembly Constituted on 12.12.2018 : District wise List of members". Cm.telangana.gov.in. Arkivuar nga origjinali më 9 maj 2021. Marrë më 28 shkurt 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Telangana CM, K Chandrashekar Rao, a Hindi speaking CM in south India". The Times of India. Marrë më 3 gusht 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Telangana is born as 29th state, K Chandrasekhar Rao takes oath as first CM – Times of India.
 5. ^ Janyala, Sreenivas (2022-10-02). "Telangana: KCR unveils Gandhi statue, urges thinkers to flay criticism of Mahatma". The Indian Express. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Gandhian path helped achieve separate Telangana: CM KCR". The New Indian Express. 2019-10-02. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Rahul Gandhi "Biggest Buffoon" In The Country, Says KCR". NDTV.com. 2019-02-22. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ Vadlapatla, Sribala (2023-02-13). "KCR: Narendra Modi most ineffective PM of India, only boasts — Hyderabad News". The Times of India. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "KCR meets Chinna Jeeyar Swamy". The Times of India. 12 tetor 2021. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "KCR visits Chinna Jeeyar Ashram in Muchintal". Telangana Today. 9 janar 2022. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "Can the Seer save revenue department and change KCR's mind?". India Herald. 15 prill 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ V, Ramakrishna. "Inauguration of renovated Yadadri Temple - Sri K. Chandrashekar Rao". cm.telangana.gov.in (në anglishte amerikane). Marrë më 2022-06-22.
 13. ^ Dayashankar, K. m (2015-06-18). "KCR announces Rs. 100-crore yearly grant for Vemulawada temple". The Hindu (në Indian English). ISSN 0971-751X. Marrë më 2022-06-22.
 14. ^ "CM KCR now focusses on the development of the historic Vemulawada temple". Mission Telangana (në anglishte amerikane). 2022-03-30. Marrë më 2022-06-22.
 15. ^ Today, Telangana (2022-03-29). "After Yadadri, focus shifts to Vemulawada, Kondagattu". Telangana Today (në anglishte amerikane). Marrë më 2022-06-22.