Jump to content

Kardinali Richelieu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kardinali Duka i Richelieu
Ministri i Parë i Shtetit
Në detyrë
12 gusht 1624 – 4 dhjetor 1642
MonarkuLouis XIII
Paraprirë ngaThe Marquis of Ancre
Bosh (1617–1624)
Pasuar ngaJules Mazarin
Guvernatori i Brittany
Në detyrë
17 prill 1632 – 4 dhjetor 1642
MonarkuLouis XIII
Paraprirë ngaThe Marquis of Thémines
Pasuar ngaQueen Anne
Mjeshtër i Madh i Lundrimit
Në detyrë
1626–1642
MonarkuLouis XIII
Paraprirë ngaThe Duke of Montmorency
Pasuar ngaThe Marquis of Brézé
Sekretar i Shtetit për Punët e Jashtme
Në detyrë
30 nëntor 1616 – 24 prill 1617
MonarkuLouis XIII
Paraprirë ngaClaude Mangot
Pasuar ngaThe Marquis of Sillery
Sekretar i Shtetit për Luftën
Në detyrë
25 nëntor 1616 – 24 prill 1617
MonarkuLouis XIII
Paraprirë ngaClaude Mangot
Pasuar ngaNicolas Brulart de Sillery
Të dhëna vetjake
U lind më
Armand Jean du Plessis

(1585-09-09)9 shtator 1585
Paris, France
Vdiq mëGabim: Nevojitet datë e vlefshme vdekjeje (data e parë): data, muaji, viti
Paris, France
Vendi i prehjesSorbonne Chapel
NënshtetësiaFrench
ShkollimiCollege of Navarre
PunësimiKlerik, burrë shteti
Nënshkrimi

Armand Jean du Plessis, Duka i Parë i Richelieu (Frëngjisht: [aʁmɑ̃ ʒɑ̃ dy plɛsi]; 9 shtator 1585 - 4 dhjetor 1642), i njohur si Kardinali Richelieu, ishte një burrë shteti dhe klerik francez. Ai u bë i njohur si l'Éminence rouge, ose "Eminenca e Kuqe", një term që rrjedh nga titulli "Eminence" i aplikuar për kardinalët dhe nga rrobat e kuqe që ata zakonisht veshin.

I shuguruar peshkop në vitin 1607, Richelieu u emërua Sekretar i Jashtëm më 1616. Ai vazhdoi të ngrihej në hierarkinë e Kishës Katolike dhe të qeverisë franceze, duke u bërë kardinal më 1622 dhe shef ministër i mbretit Louis XIII të Francës më 1624. Ai mbajti atë detyrë deri në vdekjen e tij më 1642, kur u pasua nga Kardinali Mazarin, karrierën e të cilit ai e kishte nxitur. Richelieu u angazhua në një mosmarrëveshje të ashpër me Marie de' Medici, nënën e mbretit, dhe më parë aleaten e tij të ngushtë.

Richelieu u përpoq të konsolidonte pushtetin mbretëror dhe frenoi fuqinë e fisnikërisë në mënyrë që ta shndërronte Francën në një shtet të fortë të qendërzuar. Në politikën e jashtme, objektivat e tij kryesore ishin të kontrollonte fuqinë e dinastisë Habsburge (që mbretëronte veçanërisht në Spanjë dhe Austri) dhe të siguronte dominimin francez në Luftën Tridhjetëvjeçare të 1618-1648 pasi ai konflikt përfshiu Evropën. Pavarësisht se shtypi rebelimet Huguenot të viteve 1620, ai bëri aleanca me shtetet protestante si Mbretëria e Anglisë dhe Republika Holandeze për ta ndihmuar atë të arrinte qëllimet e tij. Megjithatë, megjithëse ai ishte një figurë e fuqishme politike në vetvete, ngjarje të tilla si Dita e Dupes (frëngjisht: Journée des Dupes) në vitin 1630 treguan se fuqia e Richelieu varej ende nga besimi i mbretit.

Një student i Universitetit të Parisit dhe drejtor i Kolegjit të Sorbonës, Richelieu rinovoi dhe zgjeroi institucionin. Ai u bë i famshëm për patronazhin e tij të arteve dhe themeloi Académie Française, shoqëria e ditur përgjegjëse për çështjet që kanë të bëjnë me gjuhën frënge. Si avokat i Samuel de Champlain dhe Francës së Re, ai themeloi (1627) Compagnie des Cent-Associés; ai gjithashtu negocioi Traktatin e 1632 të Saint-Germain-en-Laye, sipas të cilit Kebeku u kthye në sundimin francez pasi privatët anglezë e morën atë në vitin 1629. Ai u krijua Duka i Richelieu më 1629.

Richelieu njihet si shpikësi i thikës së tavolinës. I mërzitur nga sjelljet e këqija që shfaqeshin zakonisht në tavolinën e ngrënies nga përdoruesit e thikave të mprehta (të cilët shpesh i përdornin për të këputur dhëmbët e tyre),[1] në vitin 1637 Richelieu urdhëroi që të gjitha thikat në tryezën e tij të ngrënies t'u shuheshin tehet. dhe majat e tyre të rrumbullakosura. Dizajni u bë shpejt popullor në të gjithë Francën dhe më vonë u përhap në vende të tjera.[2]

Richelieu është përshkruar shpesh në trillimet popullore, veçanërisht si zuzari kryesor në romanin e Alexandre Dumas të vitit 1844 Tre Musketerët dhe përshtatjet e tij të shumta filmike.

  1. ^ Downie, David (2017). A Taste of Paris: A History of the Parisian Love Affair with Food (në anglisht). New York: St. Martin's Press. fq. 93. ISBN 978-1-25-008295-4. Arkivuar nga origjinali më 24 maj 2023. Marrë më 23 qershor 2023. In Richelieu's day it was common for everyone, especially the quarrelsome menfolk, not merely to disdain the forks and napkins bequeathed by Henri III, but to pick their teeth at table with their knives – or stab tablemates. Richelieu abhorred coarseness and petty violence, especially if it stained his table linens.
  2. ^ Long, Tony. "May 13, 1637: Cardinal Richelieu Makes His Point". Wired (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 15 maj 2022. Marrë më 14 prill 2022.