Katër Tigrat Aziatikë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Katër shtetet e tigrave aziatikë me flamuj të vendeve.

Katër Tigrat Aziatikë (të njohur edhe si Katër Dragonjtë Aziatikë ose Katër Dragonjtë e VegjëlKinezisht dhe Koreanisht) janë ekonomitë e zhvilluara të Azisë LindoreHong Kongut, Singaporit, Koresë së Jugut dhe Tajvanit. Midis fillimit të viteve 1950 dhe 1990, ato iu nënshtruan industrializimit të shpejtë dhe ruajtën norma jashtëzakonisht të larta rritjeje prej më shumë se 7% në vit.

Në fillim të shekullit të 21-të, këto ekonomi ishin zhvilluar në ekonomi me të ardhura të larta, të specializuara në fushat me avantazh konkurrues. Hong Kongu dhe Singapori janë bërë qendra kryesore financiare ndërkombëtare, ndërsa Koreja e Jugut dhe Tajvani janë liderë në prodhimin e komponentëve dhe pajisjeve elektronike. Institucionet e mëdha kanë shtyrë që ato të shërbejnë si modele për shumë vende në zhvillim, veçanërisht për ekonomitë e këlyshëve të tigërve të Azisë Juglindore.[1][2][3]

Në vitin 1993, një raport i Bankës Botërore, Mrekullia e Azisë Lindore, u vlerësoi politikave neoliberale me bumin ekonomik, duke përfshirë mbajtjen e politikave të orientuara nga eksporti, taksat e ulëta dhe shtetet minimale të mirëqenies. Analizat institucionale zbuluan se ishte përfshirë njëfarë niveli i ndërhyrjes së shtetit.[4] Disa analistë argumentuan se politika industriale dhe ndërhyrja e shtetit kishin një ndikim shumë më të madh sesa sugjeronte raporti i Bankës Botërore.[5][6]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Can Africa really learn from Korea?". Afrol News. 24 nëntor 2008. Arkivuar nga origjinali më 16 dhjetor 2008. Marrë më 16 shkurt 2009. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Korea role model for Latin America: Envoy". Korean Culture and Information Service. 1 mars 2008. Arkivuar nga origjinali më 22 prill 2009. Marrë më 16 shkurt 2009. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Leea, Jinyong; LaPlacab, Peter; Rassekh, Farhad (2 shtator 2008). "Korean economic growth and marketing practice progress: A role model for economic growth of developing countries". Industrial Marketing Management. 37 (7): 753–757. doi:10.1016/j.indmarman.2008.09.002. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Derek Gregory; Ron Johnston; Geraldine Pratt; Michael J. Watts; Sarah Whatmore, red. (2009). "Asian Miracle/tigers". The Dictionary of Human Geography (bot. 5th). Malden, MA: Blackwell. fq. 38. ISBN 978-1-4051-3287-9. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ Rodrik, Dani (1 prill 1997). "The 'paradoxes' of the successful state". European Economic Review (në anglisht). 41 (3–5): 411–442. doi:10.1016/S0014-2921(97)00012-3. ISSN 0014-2921.
  6. ^ Chang, Ha-Joon (2006). The East Asian Development Experience. Zed Books. ISBN 9781842771419. Arkivuar nga origjinali më 11 prill 2023. Marrë më 28 shtator 2020. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)