Kata Csizér

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Csizér Kata.jpg

Kata Csizér (née Wein) është një gjuhëtare hungareze e lindur në Austri.[1][2] Ajo është aktualisht profesoreshë në Departamentin e Gjuhësisë së Zbatuar Angleze të Shkollës së Studimeve Angleze dhe Amerikane në Universitetin Eötvös Loránd, Hungari.[3][4] Kërkimi i saj përqendrohet në gjuhësinë e aplikuar me një fokus të veçantë në motivimin në mësimin e gjuhës së dytë dhe mësimin e studentëve me nevoja të veçanta.

Csizér konsiderohet si një autoritete së bashku me Zoltán Dörnyei për shkak të punës së saj mbi motivimin në mësimin e gjuhës së dytë. Ajo është autore së bashku me Zoltán Dörnyei dhe Nóra Németh, të tre artikujve kryesorë (duke arritur më shumë se 1.000 citime në fushën e mësimit të gjuhës së dytë) mbi motivimin në mësimin e gjuhës së dytë. Përveç motivimit në mësimin e gjuhës së dytë, ajo gjithashtu shquhet për punën e saj në përfshirjen e nxënësve që nuk dëgjojnë në klasën e gjuhëve të huaja.[5]

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 2000, një nga botimet e saj të para ishte për historinë, në të cilën ajo hetoi ndryshimin e regjimit në tre vendet e Grupit Visegrád domethënë, Polonia, Republika Çeke, Sllovakia dhe Hungaria.[6]

Në vitin 2009, puna e saj mbi motivimin në mësimin e gjuhës së dytë u botua në faqen e internetit të Institutit të Kërkimit mbi Edukimin (në Hungarisht: Oktatáskutató és Fejlesztő Intézet).[7]

Csizér mori gradën e doktoratës në Universitetin Eötvös Loránd në 2004 dhe që prej asaj kohe është punësuar në Departamentin e Gjuhësisë së Zbatuar Angleze të Shkollës së Studimeve Angleze dhe Amerikane në Universitetin Eötvös Loránd në Budapest.[8]

Në vitin 2012 ajo mori një diplomë Habilitation në Universitetin Eötvös Loránd.[8]

Publikimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Libra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Dörnyei, Z., Csizér, K., & Németh, N. (2006). Motivimi, qëndrimet gjuhësore dhe globalizimi: Një perspektivë hungareze. Clevedon England: Çështje shumëgjuhëshe.
 • Csizér, K., & Magid, M. (2014). Ndikimi i vetë-konceptit në mësimin e gjuhës. Clevedon: Publikimet e Pamjes nga Kanali.
 • Lamb, M., Csizér, K., Henry, A., & Ryan, S. (2019) Manuali i motivimit për të mësuar gjuhë në Palgrave. Goditje bazike: Palgrave Macmillan.
 • Csizér, K. (2020) Motivimi i mësimit të gjuhës së dytë në një kontekst evropian: Rasti i Hungarisë. Springer.

Artikuj[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Videot në YouTube[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Kata Csizér". Országos Doktori Tanács. 17 dhjetor 2020. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "Kata Csizer books and biography". waterstones.com. 27 dhjetor 2020. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Csizér - Eötvös Loránd University". elte.hu. 24 qershor 2020. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Csizér - Eötvös Loránd University". elte.hu. 24 qershor 2020. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Csizér, Kata; Kontra H., Edit (11 shkurt 2020). "Foreign Language Learning Characteristics of Deaf and Severely Hard-of-Hearing Students". The Modern Language Journal (në anglisht). Wiley Online Library. 104: 233–249. doi:10.1111/modl.12630.
 6. ^ https://www.tarki.hu/adatbank-h/kutjel/pdf/a859.pdf
 7. ^ "A nyelvtanulási motiváció viszgálata". Oktatáskutató és fejlesztő Intézet. 17 qershor 2009. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ a b "Kata Csizér – Eötvös Loránd University University" (në hungarisht). doktori.hu. 23 qershor 2020. Marrë më 24 qershor 2020. Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "doktori" defined multiple times with different content
 9. ^ "Vegyél részt az ELTE Angol-Amerikai Intézetének nemzetközi kutatásában!". YouTube. 6 korrik 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "June, 2019: Guest Lecture: Dr. Kata Csizér". YouTube. 2019. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]