Jump to content

Kirrwiller

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kirweiler
Kìrrwiller (Alzatisht)
Kirweiler (Gjermanisht)
Komunë
Bashkia dhe rruga kryesore në Kirweiler
Bashkia dhe rruga kryesore në Kirweiler
Stema Kirweiler
VendiFranca
RajoniGrand Est
DepartamentiBas-Rhin
QarkuSaverne
KantoniBouxwiller
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) Gérard Halter[1]
Sipërfaqja
1
8.180 km2 (3.158 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
535
 • Dendësia65/km2 (170/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
67242 /67330
Lartësia179–275 m (587–902 ft)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Kirrwiller ( shqiptimi frëngjisht: [kiʁvilɛʁ] ; gjermanisht: Kirweiler  ; Alsasisht : Kìrrwiller ) është një komunëdepartamentin Bas-Rhin në Grand EstFrancën verilindore. [2]

Midis 1974 dhe 2007 Kirweiler-Bosselshausen ishte një komunë e vetme, por në janar 2007, komunat Bosselshausen dhe Kirweiler u ndanë. [2] [3]

Kirrwiller është i njohur për kabarenë e tij, Pallatin Mbretëror.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Répertoire national des élus: les maires" (në frëngjisht). data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises. 13 shtator 2022.
  2. ^ a b Commune de Kirrwiller (67242), INSEE.
  3. ^ Arrêté du 29 décembre 2006 portant modification aux circonscriptions administratives territoriales (création de communes) (in frëngjisht)