Jump to content

Kisha e Shën Kollit të Arbëreshëve

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Kisha e Shën Kollit së Arbëreshëve në Martoranën, kisha shqiptare e Palermos

Kisha e Shën Kollit të Arbëreshëvet (Italisht: San Nicolò dei Greci), e quajtur edhe Martorana, ndodhet në sheshin Bellini të Palermos. Kisha është Bashkë-Katedralja e Eparkisë së Horës të Arbëreshëvet, dioqezë shqiptare e ritit bizantinSiçili.

Ndër kishat më interesante bizantineMesjetësItali, është dëshmi për kulturën fetare dhe artistike ortodokse edhe të pranishëm në Itali, bërë më tej nga arbëreshët mërgimtarët ikur në Sicili nën presionin e përndjekjeve turke në Ballkan. Ky ndikim ka lënë shenjën e tyre në pikturë e ikonave në ritit fetar, në gjuhën, në kostumet e tyre tradicionale të disa kolonive shqiptare në krahinën e Palermos[1]. Komuniteti i përket Kishës Katolike sot, por ndjek traditat rituale dhe shpirtërore që janë të zakonshme në shumicën e Kishës Ortodokse Lindore.

Kisha është e karakterizuar nga shumësia e stileve që plotësojnë, sepse, me suksesion e shekujve, ajo u pasurua me shije të ndryshme të tjera artistike, të trashëgimisë arkitektonike dhe kulturore. Sot kjo është, në fakt, si një kish-monument historik, rezultat i transformimeve të shumta, subjekt edhe për të mbrojtur[2].

Kisha e Shën Kollit së Arbëreshëve, pllakë mermeri në kujtim të Skënderbeut

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ikonë e madhe e Shën Nikollës, shekulli XVI, nderohet shumë nga arbëreshët

Kisha e Shën Kollit së Arbëreshëve ishte themeluar në vitin 1547, nga arbëreshin Andrea Skramilja me ndihmën e arbëreshin/arvanitin Mateut Menkzo, afër Seminarit ShqiptarPalermos ndërtuar nga At Gjergji Guxeta, që ishte në rrugë Seminar Italo-Shqiptar. Vetmja kishë të ritit bizantin, për shqiptarëve të Sicilisë, në Palermo, u shkatërrua në Luftën e Dytë Botërore, dhe nga viti 1945 ka selinë e saj te kisha e tanishme (themeluar nga një sitian e ritit lindos në XII shek.) që kish shkuar në 1937 nën Eparkisë e Horës së Arbëreshëvet.

Sot kisha nuk ka një territor të vërtetë famullisë, por është pikë referimi për më shumë se 15.000 arbëreshë[3] të ritit bizantin që jetojnë në qytetin e Palermos.

Priftërinjtë e Kishës së Shën Kollit në Martoranë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Famulltari Papa Kola
  • Lino Lojakono † (1907-1957), prift i ritit bizantin nga Kundisa, profesor, shkrimtar dhe publicist, i lidhur me traditat arbëreshe dhe të angazhuar për të ekumenizmit.
  • Matei Shembra † (1914-1967), prift i ritit bizantin nga Kundisa, albanolog, dijetar i muzikës bizantine, profesor i gjuhës dhe letërsisë shqipe në Universitetin e Palermos.
  • Vito Stasi † (1937-2011), prift i ritit bizantin nga Hora e Arbëreshëvet, arkimandrit dhe famullitar i Eparkisë së Horës së Arbëreshëvet.
  • Nikollë Kuqa (1959), prift i ritit bizantin nga Kundisa, prifti që është sot. Bënë pjesë e klerit të martuar të Kishës Arbëreshe, dijetar dhe publicist, i cili është i angazhuar për ruajtjen e identitetit dhe i besimit bizantin i arbëreshëve.
  • Nini Paratore (1972), prift i ritit bizantin nga Hora e Arbëreshëvet, ish Vikar dhe famulltar i katedrales së Eparkisë, kryeprifti aktualë të komunitetit shqiptar me banim në Palermë.

Itinerari i artit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Këtu krye të mureve dhe kube, në të cilën është mozaiku i Krishtit Pantokratorit, janë të mbuluara plotësisht me mozaikë të kohës bizantine, ata më të vjetra në të gjitha Sicili dhe me rëndësi të madhe[4]. Mozaikët i kupolës në qendër përfaqësojnë Krishtin, pastaj poshtë shihen katër kryeengjëj (tre origjinalet plus një apokrife) dhe patrikët, dhe në niches janë pritur katër ungjilltarë, dhe më në fund apostujt mbetura. Apsidës u shkatërrua në fund të shekullit të shtatëmbëdhjetë, u zëvendësua me kapelës aktuale baroke, zbukurime mermeri. Kisha ka ikona, më e rëndësishme është ajo e Shën Nikollës të shekullit XVI-XVII.

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shih edhe këtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gjëra të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Kisha e Shën Kollit së Arbëreshëve, Eparkisë e Horës së Arbëreshëvet (italisht)". Arkivuar nga origjinali më 22 shkurt 2014. Marrë më 30 maj 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Është mes Monumenteve italiane mbrojtur, sipas ligjit r.d. të 15/08/1869
  3. ^ Numri i besimtarëve
  4. ^ Revista "Focus Bell'italia" mbi Kishën e Shën Kollit së Arbëreshëve