Kista

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Ärvinge, një zonë në jug të Kista

Kista (Shqiptimi në suedisht: [tj'is:ta]) është një lagje në Västerort, në komunën Stokhlom, në lindje të Järvafältet, Suedi. Lagjeja kufizohet me Akalla, Husby dhe Rinkeby në të njëjtin zonë si dhe komunat Sollentuna dhe Sundbyberg.

Lagjeja kishte 13.069 banorë në vitin 2017 dhe përqindja e njerëzve të lindur jashtë Suedisë është afërsisht 51.4 përqind dhe 71.3 përqind me një prejardhje të huaj.[1]

Kista zona më e madhe e korporatave në Suedi, e rëndësishme për ekonominë kombëtare[2] për shkak të pranisë së, ndër të tjera, Ericsson Group, korporata më e madhe në Suedi.

Shumica e rrugëve në Kista janë emëruar pas qyteteve dhe vendeve në Danimarkë, Islandë, Groenlanda dhe Ishujt Faroe. Para hapjes së Mall of Scandinavia, Kista Galleria ishte qendra më e madhe tregtare në rajonin e Stokholmit. Për shkak të industrive të saj TIK, ajo u bë në vitet 1980 duke u referuar si "Chipsta"[3] dhe, pasi Suedia u anëtarësua në BE në vitin 1995, gjithashtu si "Lugina e Silikonit" të Evropës.[4][5]

Referencat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Områdesfakta Kista" (PDF, 171 kB). Stockholms stad. 2018. Marrë më 31 gusht 2018. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Kim, Junmo (10 korrik 2005). Globalization and Industrial Development. f. 73. ISBN 978-1-4697-2393-8. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Winden, Willem van; Braun, Erik; Otgaar, Alexander; Witte, Jan-Jelle (11 prill 2014). Urban Innovation Systems: What makes them tick? (në anglisht). Routledge. ISBN 9781317917458.
  4. ^ Antonella, Noya; Emma, Clarence; Gary, Craig (7 dhjetor 2009). Local Economic and Employment Development (LEED) Community Capacity Building Creating a Better Future Together: Creating a Better Future Together. OECD Publishing. f. 119. ISBN 978-92-64-07329-6. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Overclocking at Intel". Nordichardware.se. Marrë më 4 shkurt 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)