Kolë Bibë Mirakaj

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Kolë Bibë Mirakaj (Iballe, 5 dhjetor 1899 - NY, 17 maj 1968) ishte arsimtar[1], pjesë e parisë së Pukës, nëpunës, Minister e sekretar i partise fashiste shqiptare, krijues i milicise fashiste mertçenare, ministër i Brendshëm në qeverinë Bushati më 1943[2]. emigrant politik nga 1944-1968.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Leu më 5 dhjetor 1899 në Iballe të Pukës. Mbaroi filloren në Shkodër pranë shkollës françeskane dhe më pas normalen e Elbasanit[1]

Më 1917 - 1924 qe mësues. Më 1924, gjatë qeverisjes së Fan Nolit, kreu detyrën e kryetarit të komunës së Nikaj Mërturit. Me nentor-dhjetor 1926 merr pjese ne kryengruitjen separtiste antikombetare te Dukagjinit e nxitur nga Jugosllavia si toger i forcave rebele, qe u shtyp nga qeveria e Ahmet Zogut. Iken ne Jugosllavi ku qendron më 1926-1932 si emigrant politik. Në qershor të 1932 kthehet në Shqipëri pas një amnistie, e vazhdon punen ne arsim si mesues.

Më pushtimn e Italise fashiste me 7 prill 1939 bashkohet me okupatorin e hyn ne partine fashiste, si oficer i milicise merçenare fashiste. Me 12 prill 1939 është pjesëtar i Asamblesë Kushtetuese., per dorezimin e kurores se Shqiperise Mbretit te Italise. Më 1939-1941 është nënsekretar i Partisë Fashiste shqiptare. Më 1941 merr pjesë me trupa te milicise merçenare fashiste, perkrah ushtrise italiane në luftën kundër Maitl te Zi, ku edhe plagoset. Më 1942-1943 behet ministër e sekretar i partisë fashiste shqiptare. Më 1943 emërohet ministër i brendshem ne qeverine Bushati. Me kapitullimin e Italise me 8 shtator 1943, bie qeveria e Bushatit, e Kola, shkarkohet e nuk pranohet te marre pjese me ne qeverine kombetare, i damkosur si fashist. Ceshtja se ka ndihmuar Hebrejte s'eshte ashtu. Hebrejte u u mbroijten nga Qeveria Nacionaliste, qe u krijua pas renies se Italise. Eshte nje sajim i mirefillte me dokumente te fallsifikuar, nje trillmi, per te lare Kolen nga mekatet e perqafimit me fashiszmin.

Më i943- 1944, perjashtohet nga çdo funksion te larte civil ose ushtarak, sepse i fajsuar si bashkepuntor me okupatorin fashist, ku ishte perfshire si krijues e udheheqes i partise fashiste shqiptare, me grada dhe fubnksione te larta si Minister i Fashizmit dhe komandant i forca merçenare te milicise fashiste, i se ciles ishte nje nga organizatoret. Kjo milici vepronte prkra karabinierise e policise fashite kunder forcave nacionaliste shqiptare te malit qe luftinin me arme.kunder okupatorit fashist italian.

Largohet nga Shqipëria në prag të vendosjes së regjimit komunist. Më 1946 është ndër emrat kryesorë të Bllokut Kombëtar IndipendentRomë. Në rezistencën e bërë në atdhe qëndruan vëllezërit Pal dhe Pashuk Bibë Mirakaj dhe i biri, Ndoci. Vetëm Pali mundi të dalë në mërgim, te tjeret u vrane. Gjatë kohës së banimit në Itali, Mirakaj ka përkrahur emigrantët shqiptarë duke bashkëpunuar me Robert McKiever dhe me Kombet e Bashkuara (Dr. Avokat Lapenna) për të mundësuar strehiminin e tyre ne vendet e Europës Perëndimore dhe në SHBA. Mirakaj ndërroi jetë më 17 mars të 1968 në New York.

Jashte shtetit, si i merguar politik; u mor me disa aktivitete qe u permenden ketu, per te pastruar biografine e lare veten nga gjynahet dhe te dale burre i mire, duke harruar se kishte qene nje sherbetor besnik i fashizmit dhe vete personalisht kembe e kok nje fashist i perbetuar.

Nga aktiviteti i tij, ka lene nje broshure drejtuar Abaz Ermenit, ku e kritikon per politiken e tij e krijimlin e Partise agrare, filo komuniste. Duke harruar se ai vete kishte krijuar nje parti shume me te keqe si partia fashiste shqipptare. Gjate pêriudhes se pushtimit fashist, Kola me shoke si fashista te perbetuar ndaj Benito Musolinit, Duçes, zhvillonin nje " lufte kjlasore" kunder patrioteve, e kryesiht kund zogistve. Prandaj roli i tij ne kete mes eshte krejtesiht negativ. kohet e fundit, njerezit e tij, kane shpikur se paska lene nje doreshkrim, qe eshte nje genjeshter e mashtrim i madh qe u serviret shqiptarve. Ky doreshkrim paskej qene ruajtur nga nje grua, duke harruar se Kola kishte vellane e vet Palin, te cilit mund te ia kishte dorezuar ne ruejtje. Gje qe s'ka ndodhur. I biri ka 30 vjet qe eshte ne New York, e paska mbetur ta zbulonte doreshkrimin tashti pas pilafit.

Vlen per t'u theksuar se familja e tij, gruaja dhe dy djemte, si dhe familjet e tjera Mirakaj, kaluan nje kalvar te gjate vuajtjesh nder kampet e internimit gjate gjithe periudhes 1945-1990. Sa per kete, kjo eshte me se e vertete, qe njerezit e tij e pesuan nje persekutiml te eger. Por kjo nuk mund ta shfajsoje ate, per bashkepunimin e ngushte dhe teper te servilosur me pushtuesin fashist italian, ku jo vetem ai vete, por perfshiu gjithe familjen e fisin, si dhe Puken, qe te veshin rrobat e zeza te milicise fashiste dhe te luftonin kunder shqiptareve patriote qe i ishin kundervene me arme fashizmit.

Persa i perket lidhjes dhe peruljes se tij ndaj fashizmit, mjafton te lexohet fjalimi qe ai mbajti ne parlamentin fashis , ne Palazzo Venezia, me 1942, para Duçes, nje fjalim i tuprpshem i neneshtrimt te plote te Shqiperise ndaj fashizmit italian, i ngritur prej tij si shpetimtar, e me te cilin ishin lidhe perjetesisht.

Burime 1- Gazeta Balli i kombit ,(artikuj) Tirane, 1942-1943 2- Gazeta "tomorri",(artikuj) Tirane, 1939-1943. 3- Kol B. Mirakaj: Fjalim ne Parlamentin fashist, Rome, 1942. 4-Kol B. Mirakaj: Leter Abaz Ermenit, Rome, 1962. 5- kastriot Devishi : kryeministrat e Ministrat e Shtetit shqiptar ne 100 vjet, Tirane "55", 2012" 6- Robert Elsie. Biographical Dictionary of Albanian History,Taurus, London

Burime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b Dervishi K., Kryeministrat dhe ministrat e shtetit shqiptar në 100 vjet, Tiranë: "55", 2012. fq. 181. ISBN 978-9943-56-22-5.
  2. ^ Elsie R., "A Biographical Dictionary of Albanian History", I.B.Tauris & Co. Ltd., London - NY, fq.312.