Konservatori Shtetëror i Tbilisit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

 

Konservatori Shtetëror i Tbilisit është Konservatori Shtetëror i Gjeorgjisë, i vendosur në kryeqytetin Tbilisi .

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stafi i konservatorit në 1910

Konservatori i Tbilisit u themelua në 1 maj 1917. Ai u njoh zyrtarisht nga Shoqëria Muzikore Ruse si një konservator . U themelua gjithashtu në 1921 nga D. Arakishvili, dhe vetëm në vitin 1924 situata u zgjidh nga regjimi Sovjetik në favor të fondacionit origjinal. Që nga viti 1947 mban emrin e këngëtares Gjeorgjiane Ivane Sarajishvili. [1]

Ndër mësuesit e parë në Konservator ishin studentët e muzikantëve kryesorë si Franz Liszt, Henryk Wieniawski, Tchaikovsky , Ignaz Moscheles, si dhe Joseph dhe Rosina Lhévinne. Më vonë themelues-mësues në Shkollën e Muzikës Juilliard ; Muzikantë Gjeorgjianë, të Konservatorit të Moskës dhe Konservatorit të Shën Petersburgut – duke përfshirë Dimitri Arakishvili dhe Zachary Paliashvili (kompozitorë dhe themelues të muzikës moderne Gjeorgjiane); Wanda Shiukashvili, A.Tulashvili dhe A.Virsaladze (pianistë); L.Iashvili dhe L.Shiukashvili (violinistë); D.Andghuladze dhe A.Inashvili (këngëtarë). [2]

Në periudha të ndryshme, Konservatori Shtetëror i Tbilisit drejtohej nga muzikantë të shquar Gjeorgjian dhe Rusë, midis tyre Nikolai Nikolaev , Nikolai Tcherepnin , Tamara Vakhvakhishvili , Mikhail Ippolitov-Ivanov , Zakaria Paliashvili , Dimitri Arakishvili , Otar Taktakishvili , Sulkhan Tsintsadze , Manana Doidjashvili Reso Kiknadze (2012-2019) dhe Nana Sharikadze (2019-2023). [3] [4]

Ndërtesa[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndërtesa u projektua nga Aleksander Szymkiewicz [5] . Ndryshe nga ndërtesat e të njëjtit stil në atë periudhë , portali kryesor i dekoruar nga kolona e konservatorit nuk është në qendër. Përkundrazi, bashkë me fasadën kryesore është ndërtuar pranë këndit të majtë të ndërtesës në mënyrë që ajo të përballet me hyrjen kryesore nga rruga Rustaveli . [6]

Stafi, studentë dhe muzikantë të Konservatorit Shtetëror të Tbilisit. Rreth vitit 1940.

Ndërtesa origjinale dykatëshe u ndërtua me elemente të rilindjes dhe barokut, pjesa e jashtme e ndërtesës aktuale katërkatëshe është neoklasike dhe më pak e zbukuruar. Në pjesën e jashtme ndodhet statuja e Anton Rubinstein, një kompozitor Rus, i cili në 1891 dhuroi të ardhurat e tëra nga një prej koncerteve të tij për hapjen e ndërtesës origjinale të konservatorit. [7]

Auditori kryesor dhe auditori më i vogël. Auditori i vogël i konservatorit është i njohur për muret e tij të dekoruara me zbukurime. Auditoriumi kryesor mban gjithashtu një organo nga fabrika Alexander Schuke në Potsdam, Gjermani. [8]

Aktivitetet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Sot stafi pedagogjik i konservatorit përfshin rreth 200 profesorë dhe rreth 400 studentë.

Ngjarjet kulturore që zhvillohen në Konservator përfshijnë: forume muzikore, konkurse kombëtare dhe konferenca shkencore ndërkombëtare. Ndër ata që kanë performuar në Konservator janë Vladimir Horowitz, Egon Petri, Sviatoslav Richter, David Oistrakh, Emil Gilels, Mstislav Rostropovich dhe të tjerë.

Nga viti 1995, Konservatori Shtetëror është përafruar me sistemin arsimor Evropian të studimeve . Nga viti 2006, Konservatori Shtetëror i Tbilisit është bërë anëtar i Shoqatës Evropiane të Konservatorëve.Në viti 2005, Konservatori iu bashkua Procesit të Bolonjës me transferimin e studentëve ndërkombëtarë.

Në 14 shtator 2022, Ministria e Kulturës, dhe Rinisë Gjeorgjiane filloi fokusimin në eliminimin e mungesës së instrumenteve në Konservatorin Shtetëror të Tbilisit. Marrëveshja shumëvjeçare e blerjes u nënshkrua me kompaninë prodhuese lider botëror Steinway & Sons, me të cilën 78 piano të mëdha do të transferoheshin gradualisht në Konservatorin Shtetëror deri në vitin 2025. Negociatat fillestare midis Steinway & Sons dhe Ministrisë së Kulturës kanë lehtësuar kompozitorin Gjeorgjiano-Amerikan dhe pianisti Giorgi Latso.

themelimi i Steinway & Sons dhe historia e kompanisë së saj, kjo kontratë vlerësohet si e paprecedentë dhe domethënëse në Evropë, duke pasur parasysh faktin se Gjeorgjia kishte një mungesë 50 vjeçare për blerje. [9] [10]

Referencat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ [1] Tbilisi State Conservatoire
 2. ^ [2] Tbilisi State Conservatoire
 3. ^ MIKO, LI. "Rector". Tbilisi State Conservatoire. Marrë më 21 shkurt 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)[lidhje e vdekur]
 4. ^ "Meeting with New Rector". Tbilisi State Conservatoire. 23 tetor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)[lidhje e vdekur]
 5. ^ Doijašvili, Manana (2008). The Vano Saradjishvili Tbilisi State Conservatoire, 1917-2007. Nova Science Publishers. fq. 87. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ [3] Tbilisi State Conservatoire
 7. ^ [4] Tbilisi State Conservatoire
 8. ^ Schuke. "Schuke List of Organs, 1820 to present" (PDF). Schuke. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 15 janar 2016. Marrë më 3 prill 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 9. ^ "Kvira Mediaholding News". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Ipress News". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Bibliografi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Rusudan Tsurtsumia (red.), Konservatori Shtetëror i Tbilisit Vano Sarajishvili, Tbilisi, 1998
 • Arutinov Devil (ed.), Konservatori Shtetëror i Tbilisit Vano Sarajishvili, Tbilisi, 2000