Kopshti i Mrekullive në Dubai

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Kopshti i Mrekullive Dubai (Arabisht : حديقة الزهور بدبي) është një kopsht lulesh në Dubailand, Dubai, Emiratet e Bashkuara Arabe . Kopshti u lansua në Ditën e Shën Valentinit në 2013. [1] Kopshti zë mbi 72,000 metër katror (780 000 sq ft), duke e bërë atë kopshtin më të madh të luleve natyrore në botë që përmban mbi 50 milion lule dhe 250 milion bimë. [2] [3]

Përmbledhje[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në Prill 2015, kopshti u vlerësua me Çmimin Moselle për Përvojat e Kopshtit të Ri të vitit nga Çmimi Turistik i Kopshtit 2015. [4]

Koncepti i projektit të parë të Kopshtit të Mrekullive u formua nën një marrëveshje midis Dubailand dhe Dubai Properties Group. Zhvillimi i projektit u bë nën një marrëveshje me Akar Landscaping and Agriculture Company, [5] udhëhequr nga biznesmeni jordanez Abdel Naser Rahhal . [6] Kostoja e projektit u vlerësua në 40 milion AED (11 milion dollarë amerikanë). [7]

Faza e parë e projektit u përfundua dhe u hap në shkurt 2013 i cili përbëhej nga 21,000 metra katrorë në ambiente të jashtme duke përfshirë projektin e peizazhit vertikal dhe horizontal ku secili prej tyre ka modelin e vet. [8] Zhvillimi i fazës së parë zgjati dy muaj dhe kërkuan 400 punëtorë. [9] Faza e dytë e projektit filloi në mes të qershorit 2013 dhe përfundoi në tetor, ku përfshiu zgjerimin 70 për qind të 21,000 km katror dhe ndërtimin e parkut shumëkatëshe 850,000 km katror, i cili rriti sipërfaqen totale të kopshtit në 2 milion km katror Zhvillimi i fazës së dytë përfshinte gjithashtu shtimin e orës lule, kopshtin e fluturave, dyqanet me pakicë dhe xhamitë. [10]

Kopshti i Mrekullive Dubai funksionon nga muaji tetor deri në prill të çdo viti (disa herë mund të ketë ndryshime të vogla) dhe mbetet i mbyllur nga maji deri në shtator për shkak të temperaturave të larta me një mesatare prej 40 °C (104 °F), e cila nuk është e favorshme për shikimin e luleve. [11]

Lulet mirëmbahen me ripërdorimin e ujërave të zeza të trajtuara përmes metodës së ujitjes [12] me një sasi mesatare prej 757,082 litres (166,535 imp gal; 200,000 US gal) ujë në ditë. [13] Sipas zyrtarëve të Dubai Miracle Garden, komuna e Dubait e përpunon ujin gri të qytetit dhe e dërgon atë direkt në kopsht. Kopshti përsëri rifiltron ujin dhe e shndërron atë në një ujë me cilësi shumë të lartë për përdorimin e tij në kopsht. Kopshti ujitet vetëm pas orëve të mbylljes së natës.

Kopshti i Fluturave në Dubai është një tjetër atraksion turistik në Dubai si një pjesë e veçantë e Kopshtit të Mrekullive të Dubait. Në 2015 Dubai Miracle Garden hapi Kopshtin Butterfly Dubai, kopshtin dhe vendin e parë më të madh në botë për fluturat e brendshme për mbi 15,000 flutura nga 26 specie. [14]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "The World's most beautiful garden-In Dubai". Xpress. 20 shkurt 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Tesorero, Angel (7 nëntor 2017). "50 million blooms to wow visitors at Dubai Miracle Garden". Khaleej Times. Marrë më 30 tetor 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "Biggest Flower Garden in the World". Miracle Garden Blog. 17 shtator 2019. Marrë më 22 janar 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Dubai Miracle Garden wins International Award". Gulf News. 1 prill 2015. Marrë më 30 tetor 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "First Miracle Garden project opens in Dubai". Arabian Business. 16 shkurt 2013. Marrë më 20 tetor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Croucher, Martin (15 mars 2013). "Cooling domes to be in bloom for summer at Dubai's Miracle Gardens". The National. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Giant 'Miracle Garden' is Dubai's latest over-the-top attraction". Today. 2 mars 2013. Marrë më 20 tetor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "First Miracle Garden project opens in Dubai". Arabian Business. 16 shkurt 2013. Marrë më 20 tetor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)"First Miracle Garden project opens in Dubai". Arabian Business. 16 February 2013. Retrieved 20 October 2015.
 9. ^ "Giant 'Miracle Garden' is Dubai's latest over-the-top attraction". Today. 2 mars 2013. Marrë më 20 tetor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)"Giant 'Miracle Garden' is Dubai's latest over-the-top attraction". Today. 2 March 2013. Retrieved 20 October 2015.
 10. ^ "Work on Miracle Garden phase twp began". Gulf Construction Worldwide. 1 gusht 2013. Marrë më 20 tetor 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ "World's Largest natural flower garden opens in Dubai". CNN Travel. 5 mars 2015. Marrë më 30 tetor 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "The World's most beautiful garden-In Dubai". Xpress. 20 shkurt 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)"The World's most beautiful garden-In Dubai". Xpress. 20 February 2013.
 13. ^ "The Wonderful Bizarreness of Dubai Miracle Garden". The National. 15 janar 2015. Marrë më 30 tetor 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ "Dubai Miracle Garden wins International Award". Gulf News. 1 prill 2015. Marrë më 30 tetor 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)"Dubai Miracle Garden wins International Award". Gulf News. 1 April 2015. Retrieved 30 October 2015.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]