Korije

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një korije në Poloni.
Një korije mangosh në Filipine.

Korije është një grup i vogël pemësh me rritje minimale ose aspak të nënshtruar, si p.sh. një korije sequoia, ose një pemishte e vogël e mbjellë për kultivimin e frutave ose arrave . Fjalë të tjera për grupet e pemëve përfshijnë pylli, pylltaria dhe zabeli.

Vështrim[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kuptimi kryesor i " korije " është një grup pemësh që rriten afër njëra-tjetrës, përgjithësisht pa shumë shkurre ose bimë të tjera poshtë. Është një fjalë e vjetër në gjuhën angleze, me të dhëna për përdorimin e saj që datojnë që nga fundi i shekullit të 9-të. Origjina e vërtetë e fjalës është e panjohur; fjala, ose një rrënjë e lidhur, nuk mund të gjendet në asnjë gjuhë tjetër gjermanike. [1]

Korijet që ndodhin në mënyrë natyrale janë zakonisht të vogla, ndoshta më së shumti disa hektarë. Në të kundërt, pemishtet, të cilat zakonisht janë mbjellje të qëllimshme të pemëve, mund të jenë të vogla ose shumë të mëdha, si kopshtet e mollëve në shtetin Uashington dhe kopshtet e portokalleve në Florida .

Historikisht, korijet konsideroheshin të shenjta në kulturat pagane, parakristiane gjermanike dhe kelte . Helen F. Leslie-Jacobsen argumenton se "mund të supozojmë se korijet e shenjta ekzistonin në të vërtetë për shkak të përmendjeve të përsëritura në tregimet historiografike dhe etnografike. p.sh. Tacitus, Germania ." [2]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Literatura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Wiki WikiFjalori: Korije – shfletoni më shumë në fjalorin e lirë
  • "Start Now to Design Citrus Groves for Mechanical Harvesting". University of Florida, Institute of Food and Agricultural Sciences. Marrë më 2006-01-06. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Grove, Oxford English Dictionary". www.oed.com (në anglisht). Marrë më 11 qershor 2020.
  2. ^ Helen F. Leslie Jacobsen, "The Sacred Grove in Scandinavian/Germanic Pre-Christian Religion", University of Bergen. Retrieved 29 June 2015