Koshalin

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Koszalin
Qytet
noform
Muzeu i qytetit
Stema_figura
Stema e Koszalinit
POL Koszalin flag.svg
Flamuri i Koszalinit
Vendndodhja
Koszalin is located in Polonia
Koszalin
Koszalin

Koordinatat: 54°12′V 16°11′L / 54.200°V 16.183°L / 54.200; 16.183

Administrimi
Shteti Flamuri Polonia
Kryetari i Bashkisë Piotr Jedliński
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 98.33 km2
Lartësia 32 m (m.n.d.)
Popullsia 109,183 banorë
Dendësia 1,100 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Zona Kohore UTC+1
Verore UTC+2
Kodi Postal 75-007 deri në 75-900
Prefiksi +48 94
Targa ZK
Faqja Zyrtare http://www.koszalin.pl/

Koszalin është qytet në Pomeraninë perëndimore në veriperëndim të Polonisë. Ndodhet 12 km në jug të Detit Baltik.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Dimri është e ftohtë dhe me dëborë dhe vera është e freskët dhe me shi.

Njerëz të njohur[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Daniel Liczko (1615- 1662), rreshter i ushtrisë holandeze
 • Ewald Christian von Kleist (1715–1759), poet dhe oficer
 • Rudolf Clausius (1822–1888), fizikan
 • Paul Dahlke (1904–1984), aktor
 • Karl Adolf Lorenz (1837–1923), kompozitor
 • Hans-Joachim Preil (1923–1999), aktor dhe komedian
 • Vladimir Berdnikov (born 1946), piktor
 • Mirosław Okoński (born 1958), futbollist
 • Kuba Wojewódzki (born 1963), gazetar
 • Beata Pawlikowska (born 1965), shkrimtar, gazetar, përkthyes dhe fotograf
 • Mirosław Trzeciak (born 1968), futbollist
 • Sebastian Mila (born 1982), futbollist
 • Joanna majdan (born 1988), shahist

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]