Jump to content

Kosherja e bletëve

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Bletët në koshere prej druri
Koloni natyrale e bletëve në zgavrën e trungut të një peme
Kala koshere në Ukrainë, shekulli XIX
Një lloj kosheresh në Katowice, Poloni
Një lloj kosheresh për bletë
Koshere të ngritura lartë

Kosherja është një strukturë e mbyllur, e krijuar nga njeriu, në të cilën jetojnë disa lloje të bletëve të mjaltit të subgenusit Apis ku edhe rrisin pasardhësitë e tyre. Megjithëse fjala koshere është përdorur zakonisht për të përshkruar fole të çdo kolonie bletësh, literatura shkencore dhe profesionale e dallon folenë nga kosherja. Fole është përdorur për të emërtuar kolonitë të cilat strehohen në zgavra natyrale ose artificiale ose janë të varur dhe të ekspozuara. Koshere është një fjalë që është përdorur për të përshkruar një strukturë artificiale, të bërë nga njeriu për të strehuar një fole bletësh mjalti. Disa lloje të insekteve Apis jetojnë në koloni, por për prodhimin e mjaltit bletët e mjaltit perëndimor ( Apis mellifera ) dhe bleta e mjaltit lindor ( Apis cerana ) janë speciet kryesore që mbahen në koshere. [1] [2]

Struktura e brendshme e folesë është një grup i dendur i paketuar qelizash prizmatike gjashtëkëndore të bëra nga dylli i bletës, që quhet huall mjalti. Bletët i përdorin qelizat për të ruajtur ushqimin ( mjaltin dhe polenin ) si dhe për të strehuar vezët dhe larvat).

Bletët shërbejnë për disa qëllime: prodhimi i mjaltit, pllenimi i kulturave të afërta, përdoren për trajtim apiterapie dhe përpjekja për të zbutur efektet e çrregullimit të kolapsit. Në Amerikë, kosheret zakonisht transportohen në mënyrë që bletët të mund të polenizojnë të lashtat në zona të tjera. [3] Një numër i patentave janë lëshuar për modelet e bletëve.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ University of Florida - Apis Cerana - http://entnemdept.ufl.edu/creatures/misc/bees/Apis_cerana.htm
  2. ^ University of Florida - Apis Mellifera - http://entnemdept.ufl.edu/creatures/MISC/BEES/euro_honey_bee.htm
  3. ^ "Chapter 10 – Honey" (PDF). fs.fed.us. USDA. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 5 korrik 2017. Marrë më 2 maj 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)